Arben Malaj e thotë hapur: Jam kundër amnistisë fiskale! Ju tregoj arsyet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Financave Arben Malaj, i ftuar në Euroneës Albania tha se ai është kundër amnistisë fiskale duke renditur edhe arsyet se përse ai nuk është dakord. Sipas tij, amnistia fiskale favorizon biznesmenët që i kanë kryer veprimtaritë e tyre në rrugë informale në krahasim me biznesmenët e ndershëm.

“Unë, për përgjegjësitë që kam patur dhe formimin që kam jam kundër amniskisë fiskale, pse? Gjëja e parë dhe më e rëndësishme, është risku moral. Fakti që do të bëhet me 84 kuota, se është amnisti penale. Një amnisti e thjeshtë do 74 kuota. Çfarë do ndodhë? Çdo parti me të drejtën e saj do e përdor amnistinë fiskalë si një joshje elektorale.

E dyta ne ndihemi keq sepse të gjithë ata që paguajnë taksa dhe tatime dh ekanë bërë biznes kur konkurrenca kja qenë e dobët kur konkurrenca ka qenë jo ligjore, më tepër kemi pasur elementë të të fortëve të cilët me para informalitetit kanë kapur pjesën më të mëdha të investimeve publike.

- Advertisement -

Ka raste të kompanive të mëdha që dalin se kanë çëshjte të hapura në shtetet fqinje. Si mundet, një Ministër Finacash apo një Kryeministër t’i thotë popullit paguani taksa, kur 8% duhet të pagujë. Po mirë ky biznesi që paguan 15% për tatim fitimin, paguan edhe 19% për sigurimet shoqërore.

Atëherë i bie që 34% kostoja e tyre dhe reduktohet në 8%. Ne formalizojmë informalitetin, duke i dhënë atyre një normë shumë të ultë të formalizimit të parave të tyre në raport me njerëzit e ndershëm në ekonominë shqiptare”,- tha për Euronews Albania ish-ministri Arben Malaj.

LEZONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×