Arben Malaj: Nga lekët tona do paguhet Becchetti, do krijohet gropë në buxhet

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ish-ministri i Financave, Arben Malaj tha në një intervistë për Euronews Albania se çështja Beccheti do të paguhet nga lekët e qytetarëve.

Sipas tij humbja e gjyqit do të krijojë një gropë në buxhet.

“S’ka burim tjetër, ato merren nga buxheti dhe je i detyruar t’i përfshish në buxhet. Ne në vitin 2004 diskutonim ligjin organik të buxhetit dhe organizata që na jepte konsulencë kërkonte që në nenin 1 të buxhetit të thuhej që detyrimet ndaj të tretëve me vendime ndërkombëtare duhen paguar të parat dhe unë nuk e kam pranuar dhe nuk e kemi futur në ligj sepse i thash të parat që paguhen në një vend janë pagat, sigurimet shoqërore, kohezioni social. Këto do të përfshihen si pjesë e buxhetit, por jo me detyrimin që këto të jenë të parat mbi të gjitha.

- Advertisement -

U bë një debat disi i vështirë, por përfundimisht fitoi argumenti i palës shqiptare. 110 milionë euro në vend që të shkonin për shkollat, për arsimin, për mbrojtjen sociale, do të shkojnë tani në xhepin e Becchettit, pavarësisht nëse ai do të bëjë apo jo burg, ato para do t’i  marrë,” – sqaroi Malaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×