English

Artisti turk Eser Gündüz hedh dritë mbi realitetet gri të natyrës në galerinë Hofa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ekspozita e re e artistit turk Eser Gündüz në Galerinë HOFA të Londrës sfidon perceptimet konvencionale të natyrës duke portretizuar realitetin e saj modern, të ndikuar nga urbanizimi dhe degradimi i mjedisit.

- Advertisement -

Për ekspresionistin bashkëkohor turk Eser Gündüz, natyra ka një nuancë shumë të ndryshme, ngjyre gri.

E titulluar “Kjo është një botë gri, asgjë e mirë nuk ndodh këtu”, Gündüz fton entuziastët e artit të eksplorojnë një rrëfim që riformëson këndvështrimin tonë për ngjyrën gri.

E prezantuar në Galerinë Hofa të Londrës artisti shfaq 17 pjesë të reja që eksplorojnë një ndërthurje të ndërlikuar midis natyrës dhe urbanizimit.

Elementet si reaktorët bërthamorë dhe oxhaqet e fabrikave shërbejnë për të nxjerrë në pah bashkëjetesën e natyrës dhe jetës urbane.

Duke prezantuar një element inovativ dhe teknik, disa nga veprat e Gündüz përmbajnë një komponent elektronik që ndriçon kornizën e tij të rrëshirës. Kjo simbolikë përforcon idenë se errësira mund të ndriçohet lehtësisht, duke i sfiduar shikuesit që të mos mashtrohen nga e përditshmja. Ndezja e dritave zbulon bukurinë e fshehur, duke inkurajuar një eksplorim më të thellë të veprës së artit.

Gündüz hedh një hap të guximshëm për të sfiduar në mënyrë aktive idenë se bota jonë është e zakonshme dhe e shkretë. Ngjyra gri, shpesh e lidhur me negativitetin, riinterpretohet nga artisti duke u thelluar në kontekstet historike, Gündüz na kujton se gri ishte dikur një simbol i shpresës dhe lumturisë gjatë Mesjetës, duke na nxitur të zbulojmë bukurinë brenda asaj që duket e zymtë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×