Ashpërsohen luftimet në Sudan, disa qindra të vrarë që nga fillimi i konfliktit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ndërsa luftimet mes ushtrisë sudaneze dhe njësisë paraushtarake Forcat e Ndërhyrjes së Shpejtë hyjnë në javën e tretë, më shumë njerëz kërkojnë të largohen nga vendi.

Shpërthimet dhe shkëmbimet e zjarrit dëgjohen kudo në kryeqytetin Khartum, edhe pse palët ranë dakord të zgjasin armëpushimin me tre ditë.

Që nga fillimi i dhunës, mbi 400 civilë kanë mbetur të vrarë, sipas të dhënave të Unionit të Mjekëve Sudanezë.

- Advertisement -

Ndërsa sipas të dhënave të fundit të OKB-së, mbi 50 mijë refugjatë u janë drejtuar vendeve fqinje për t’u shpëtuar luftimeve.

Vendet partnere të Sudanit vazhdojnë të evakuojnë njerëzit, por shumë të tjerë vazhdojnë të jenë të bllokuar në vend.

Partia konservatore në Mbretërinë e Bashkuar ka deklaruar se disa qindra britanikë janë ndaluar nga ushtria rrugës për në bazën ajrore.

Ndërkohë, ish-kryeministri sudanez, Abdalla Hamdok ka paralajmëruar se konflikti mund të degradojë dhe situata të bëhet më keq se ajo në Siri dhe Libi.

“Sudani është një vend i madh dhe shumë ndryshe. Kam frikë se ai do të kthehet në një makth për botën. Kjo nuk është një luftë mes ushtrisë dhe një grupi të vogël rebelësh, por mes dy ushtrish, të stërvitura dhe të armatosura deri në dhëmbë”, ka deklaruar Hamdok.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti automobilistik në Kroaci. vijon...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

TË FUNDIT

Aksident në Kroaci, 6 të plagosur, mes tyre 4 shqiptarë

Katër shqiptarë kanë mbetur të plagosur pas një aksidenti automobilistik në Kroaci. vijon...

“Athina nën presionin e BE” Ekathimerini: Spanja e acaruar me Greqinë për Shqipërinë

Greqia po përballet me presionin jo vetëm të Gjermanisë por edhe të Spanjës për bllokimin që ka vendosur t’i bëjë Shqipërisë në rrugën e...

Dita e Çlirimit, kurora me lule nga ministri Peleshi dhe zyrtarë të tjerë në Korçë

Dita e sotme ka shënuar 79-vjetorin e Çlirimit të Shqipërisë nga pushtuesit nazi-fashistë. Me këtë rast në Varrezat e Dëshmorëve të Korçës janë organizuar homazhe...

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×