Asnjë rast nën 18 vjeç, Shqipëria po “eliminon” fenomenin e martesave të hershme

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Asnjë vajzë nën 18 vjeç nuk ka lidhur martesë në Shqipëri përgjatë vitit të shkuar.

Sipas të dhënave zyrtare përgjatë vitit 2022 janë regjistruar 18.782 martesa dhe ajo çfarë bie në sy, veç uljes së numri të përgjithshëm të celebrimeve është se për herë të parë nuk ka asnjë rast nën moshën 18 vjeç.

Martesat e hershme janë një fenomen që po vjen drejt zhdukjes së vendin tonë.

- Advertisement -

Bazuar në të dhënat e institutit të statistikave, numri i vajzave të martuara para moshës 18 vjeç gjatë vitit 2020 ishte 16, ndërkohë që në 2019 ishte 20.

Kodi i familjes sanksionon se martesa mund të lidhet ndërmjet një burri dhe një gruaje që kanë mbushur moshën 18 vjeç. Gjykata e vendit ku lidhet martesa, për shkaqe me rëndësi, mund të lejojë martesën edhe përpara kësaj moshe.

Por për vitin 2022 në asnjë gjykatë nuk ka pasur kërkesa për lidhje martese nën moshën 18 vjeç.

Në shumicën e vendeve, martesa e hershme është e ndaluar nga ligji dhe konsiderohet si shkelje e të drejtave të njeriut. Parashikimet globale flasin për 150 milion vajza që do të martohen në moshë të hershme deri në vitin 2030.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Berisha: Ahmetaj të bëhet i penduar, të tregojë si i bëri presion Rama

Sali Berisha ka thënë për mediat, se Arben Ahmetaj tashmë ka mundësinë që të bëhet i penduari i drejtësisë. Sipas Berishës, ai duhet të...

Rama në BBC: Shqiptarët nuk lidhen vetëm me varkat e paligjshme dhe krimin

Gjatë vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar sot në një bisedë në studion e programit “Today” të...

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

TË FUNDIT

Berisha: Ahmetaj të bëhet i penduar, të tregojë si i bëri presion Rama

Sali Berisha ka thënë për mediat, se Arben Ahmetaj tashmë ka mundësinë që të bëhet i penduari i drejtësisë. Sipas Berishës, ai duhet të...

Rama në BBC: Shqiptarët nuk lidhen vetëm me varkat e paligjshme dhe krimin

Gjatë vizitës së tij në Mbretërinë e Bashkuar, Kryeministri Edi Rama ishte i ftuar sot në një bisedë në studion e programit “Today” të...

Inceneratorët/ Berisha: Ahmetaj ndër përgjegjësit kryesor, por Rama “koka e krimit”

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka folur sot në Kuvend për inceneratorët. Ai tha se Arben Ahmetaj është fajtor por kjo aferë sipas tij nuk mund të...

Trajneri përplaset me gazetarin, Troisi: Duhet të mësosh më shumë

Diego Longo është trajneri i ri i Flamurtarit, ndërsa parardhësi i tij Marcelo Troisi nuk mundi të përmbushte synimet e klubit. Braziliani duket se nuk...

“Gërdeci”, shtyhet seanca paraprake për Mediun në GJKKO, flet Zamira Durda

Është shtyrë seanca për ish-ministrin Fatmir Mediu, i cili akuzohet për ngjarjen e Gërdecit ku humbën jetën 26 persona. Seanca e cila ka nisur prej...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×