Sociologia shpjegon arsyet se përse djemtë dhe vajzat shtyjnë martesat

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sociologia Entela Binjaku tha se në vendin tonë është rritur shumë numri i divorceve dhe martesave të pakta.

E ftuar në emisionin “Good Morning Albanians” në Euronews Albania, ajo tha se meshkujt e shtyjnë martesën për shkak të kushteve ekonomike, ndërsa vajzat për shkak të qasjes që kanë ndaj arsimimit.

“Sot ka një diferencë të madhe mes burrit dhe gruas në martesë. Meshkujt martohen më të vjetër ndërsa femrat më të reja dhe hendeku i moshës ka ardhur në rritje. Numri i martesave është më i pakët ndër vite. Mendoj se shqetësimi duhet të jetë sepse çiftet po shkojnë drejt divorceve. Meshkujt e shtyjnë martesën me sigurinë ekonomike, ndërsa gratë e lidhin me arsimimin. Kjo ka bërë që shumë gratë të shtyjnë martesën”- tha ai.

- Advertisement -

LEXONI GJITHASHTU: 

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

TË FUNDIT

Major Cengu: 60 persona nën rrënojat e pallatit 8 katësh, kemi dëgjuar zëra

Major Endrit Cengu nga Turqia ka bërë me dije se aktualisht ekipi i kërkim-shpëtimit nga Shqipëria ndodhet në zonën e Malazya ku aktualisht po...

“Të plagosurit transportohen me anije”- Mjeku zbulon përmasat e tragjedisë në Turqi

Mjeku shqiptar në Ankara, Bledjan Çuni, ka zbuluar përmes një interviste për Euronews Albania, situatën në spitalet turke pas tërmetit shkatërrimtar që goditi juglindjen...

MEPJ-shqiptarëve në Turqi: Telefononi në këta numra nëse jeni në zonat e tërmetit

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme ka dalë me një njoftim të rëndësishëm për të gjithë shqiptarët që ndodhen në zonat e prekura...

I vodhën byzylykun të miturit, arrestohet 21-vjeçari dhe 3 adoleshentët

Një 21-vjeçar është arrrestuar dhe 3 shtetas të mitur janë proceduar penalisht në Tiranë, pasi dyshohet se i morën me dhunë byzylykun e floririt,...

“Berisha negocioi çmimin e fishekëve”, gazetari sjell detaje nga investigimet

Gazetari Poli Hoxha tha se kreu i PD-së Sali Berisha ka bërë negociata në lidhje me çmimin e fishekëve që ndodheshin në një fshat...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×