Audio-përgjimi për 21 janarin, analisti Islami: Qeveria kërkon të gjejë një alibi

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Bedri Islami thotë se qeveria kërkon të gjejë një alibi për ngjarjen e 21 janarit, pas publikimit të një audioje, ku ish-komandanti i Gardës së Republikës, Ndrea Prendi u jepte urdhra dhe udhëzime vartësve të tij.

Në një intervistë për Euronews Albania, Islami u shpreh se qeveria socialiste mund të bënte më shumë për këtë çështje, por nuk ka dashur.

“Qeveria ka dy gjëra. Së pari, qeveria nuk mund të ndërhyjë në sistemin e drejtësisë. Sado që duket e pabesueshme sidomos në një shtet si i yni, ku qeveria shpeshherë bën ligjin edhe në drejtësi, fakti është se në këtë periudhë, shumë gjëra kanë qenë të mbyllura në një rreth vicioz. Dënimet u dhanë në një periudhë kur qeveria e tanishme ishte në opozitë. Shumë gjëra u quajtën të mbyllura.

- Advertisement -

Filloi procesi i vetitngut, duheshin prokurorë të aftë. Dua të shikoj anën e mirë të kësaj çështjeje, anën pozitive, atë sikur qeveria ka pasur dëshirë ta bëjë këtë, por nuk ka mundur. Vazhdoj të jem i mendimit se ka mundur ta bëjë më përpara. Mendoj se kanë gjetur një alibi për ta ngritur çështjen tani dhe kjo është dalja e disa përgjimeve të reja. Dalja e këtyre përgjimeve të reja, e bën të domosdoshme lëvizjen e qeverisë. Nuk e di sesa seriozisht e kanë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

TË FUNDIT

Ylli Manjani: Ramës duhet t’i nisë dosja si Saimir Tahirit, ja indiciet

Juristi Ylli Manjani bëri thirrje që SPAK të nisë hetimet ndaj kryeministrit Edi Rama lidhur me përfshirjen e tij në aktakuzën ndaj ish-zyrtarit të...

Dosja e nxehtë në SHBA, deputeti i PS: Duan të heqin Edi Ramën

Deputeti i Partisë Socialiste Etjen Xhafaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se zhurma që po bëhet lidhur me çështjen e ish-zyrtarit të...

Manjani ja plas të qeshurës me Spahiun: Politikanë kujdes si silleni me të dashurat

Sipas juristit Kreshnik Spahiu politikanët duhet të tregojnë më shumë kujdes si sillen me të dashurat sesa me gruan. Në një intervistë për “Now me...

Spahiu: Si e ndihmoi ish e dashura e shefit të FBI Edi Ramën dhe që askush s’e thotë

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se Allison Guerriero, ish e dashura që denoncoi ish-zyrtarin e FBI Charles Mcgonigal, me...

McGonigal| Spahiu: U godit i përkëdheluri i Perëndimit, Rama dëshmitar në SHBA

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se deklarata e ish-të dashurës së McGonigal,  Allison Guerriero nuk ka vlera juridike, por politike. Në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×