Trondit analisti: 14 shtatori i vitit 1998, më i rëndë se 21 janari

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Bedri Islami e konsideron protestën e Partisë Demokratike në 14 shtator të vitit 1998, kohë kur ishte në opozitë, më të dhunshme dhe më të rëndë se ajo e zhvilluar nga Partia Socialiste në 21 janar 2011.

Në një intervistë për Euronews Albania, Islami u shpreh se asokohe, në protestë u përdor arkivoli i të ndjerit Azem Hajdari dhe protestuesit hynë brenda në Kryeministri, e më pas morën edhe godinat e ministrive.

Sipas tij, kjo detyroi kryeministrin e atëhershëm, Fatos Nano që të largohej nga vendi.

- Advertisement -

“Në Shqipëri, ne kemi një precedent që është shumë më i dhunshëm dhe i rrezikshëm se ajo që ndodhi në 21 janar. Kemi 14 shtatorin e vitit 1998. Në 14 shtator të vitit 1998, forcat e opozitës së sotme, që edhe në atë kohë ishte në opozitë, duke përdorur arkivolin e të ndjerit Hajdari, e sulmuan Kryeministrinë.

E sulmuan edhe me auto blinda, e sulmuan edhe me armë, e pushtuan atë, hynë brenda. E morën Kryeministrinë, e detyruan kryeministrin e kohës, Nano që të arratisej nga vendi. Morën ministritë. Pastaj, gjithçka u sqarua që nuk mund të merrej pushteti me dhunë”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×