Autokolona ushtarake ruse mbërrin në periferi të Kievit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autokolona ushtarake e Rusisë që ditën e diel ndodhej jashtë qytetit Ivankiv, ka mbërritur në periferi të Kievit.

Kanë qenë pamjet satelitore të mundësuara nga Maxar Technologies që kanë zbuluar përparimin e forcave ruse.

Sipas kompanisë amerikane vendndodhja e saktë është rreth 27 kilometra larg Kievit.

- Advertisement -

Të dielën, karvani ushtarak ndodhej rreth 64 kilometra larg kryeqytetit ukrainas.

Pamjet satelitore zbulojnë autokolonën ushtarake kilometrike rrugës drejt Kievit / Maxar Technologies

Të dielën, karvani ushtarak ndodhej rreth 64 kilometra larg kryeqytetit ukrainas.

Maxar njofton se autokolona ushtarake me mjete të blinduara, tanke dhe mjete të tjera logjistike shtrihet përgjatë 17 kilometra rrugë.

Zëdhënësi i Pentagonit, John Kirby, tha se trupat ruse po përpiqen t’i afrohen kryeqytetit të Ukrainës, por janë ende jashtë qendrës së qytetit.

“Ukrainasit po bëjnë rezistencë të fortë rreth Kievit duke e bërë shumë të vështirë për rusët që të lëvizin më në jug”, tha Kirby.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×