“Avni Rustemi vrasës me pagesë”, Shabani: Ka hyrë në librat e historisë me pushkë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Endri Shabani, kryetari i nismës “Thurje” i ftuar në Euronews Albania foli për protestën e zhvilluar sot tek sheshi “Avni Rustemi”, emri i të cilit kërkohet të ndryshohet.

Sipas Shabanit, ndryshimi i emrave të shesheve është i nevojshëm sepse “kemi nevojë për të tjera modele, për njerëz të penës dhe jo të pushkës”.

Kryetari i nismës “Thurje” tha se Avni Rustemi njihet si vrasës me pagesë dhe që ka hyrë në librat e historisë me pushkë.

- Advertisement -

“Ajo që ka ndodhur pas Luftës së Dytë Botërore, është që Partia Komuniste e asaj kohe filloi të zëvendësonte intelektualë të asaj kohe, të cilët nderoheshin me buste apo sheshe, me partizanë. Se njiheshin, kishin bërë atentate, kishin vrarë njerëz, kishin hyrë në librat e historisë me pushkë, duke zëvendësuar dalëngadalë ata që kishin hyrë në librat e historisë me penë. Sheshi “Avni Rustemi”, Avni Rustemi është një njeri që njihet sepse ka vrarë dikë tjetër, kryeministrin e kohës. Kemi nevojë për të tjera modele”, tha Shabani.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Edi Rama të mbajë premtimin! Doli me ekip si Ismail Qemali

Juristi Kreshnik Spahiu komentoi në emisionin Now në Euronews Albania raportin e DASH për korrupsionin në Shqipëri. Sipas tij, përgjegjësi i vetëm për korrupsionin në...

Gazetari: Autocensura që po shkatërron median shqiptare

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se thelbi i raportit të DASH lidhur me median është se Shqipëria ka media...

Analistët: Pagesat e ‘çmendura’, njerëzit e SPAK prishën nivelin e pagave

Gazetari Reldar Deda tha në emisionin Now në Euronews Albania se raporti i DASH për Shqipërinë  është shumë objektiv dhe tregoi se Shqipëria ka...

Gjendet i vdekur në hotel turisti spanjoll, dyshimet e para

Një turist spanjoll është gjetur i pajetë në dhomën e një hoteli në Karavasta, Divjakë. Sipas policisë, shtetasi spanjoll F. C., 47 vjeç, dyshohet...

A do arrestohet Ahmetaj? Juristja shpjegon çfarë po ndodh pas dyerve të SPAK

Brikena Kasmi, ish-zv.ministre e Drejtësisë tha në emisionin Now në Euronews Albania se rasti i Arben Ahmetajt është trumbetuar shumë në media, por duhet...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×