Avokatja: Burrat në fshatra i marrin gratë të kujdesen për prindërit, vetë emigrojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në emisionin Review në Euronews Albania u diskutua këtë të shtunë rasti i Diana Bahçja, nënës lehonë e cila u arrestua 8 ditë pas lindjes së fëmijës.

Avokatja Ines Xhelili tha se në asnjë rast nuk mund të arrestehohet një nënë që sapo ka lindur edhe nëse ajo nuk e ka paguar një gjobë të caktuar.

Duke u ndalur tek ndarja nga burri i saj i parë i cili ishte në emigracion, avokatja tha se burrat shqiptarë në fshatra i marrin gratë t’i lënë në banesë si kujdestare për prindërit dhe vetë largohen.

- Advertisement -

“Burrat shqiptarë tipikisht në fashtra marrin një grua e lënë me nënën de babain për t’i bërë shërbim, bëjnë dhe 1 ose dy fëmijë nëse qëllon dhe largohen. Gratë janë aty vetëm për të punuar dhe për t’u kujdesur për të moshuarit, për fëmijët dhe për tokat. Në këtë aspekt janë shpalosur një sërë problemesh sociale. Po t’i rikthehemi rastit dhe qëndrimit që bëri avokati, që ne nuk do t’i shkojmë më tej se kaq. Më bën përshtypje që t’i të arrish t’i heqësh përgjegjësinë prindërore një nëne është një shkelje flagrante dhe në kushtet kur nëna ka ikur me dëshirë. Ne nuk e dimë çfarë dhune dhe problemesh ekonomike ka jetuar ajo”, tha Xhelili.

 

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...

Gjakftohtë dhe e armatosur ‘deri në dhëmb’, momenti kur 28-vjeçarja sulmon shkollën

Mediat amerikane kanë publikuar pamjet nga sulmi me armë zjarri që ndodhi ditën e hënë në një shkollë në Nashville. Në video shihet autorja e...

TË FUNDIT

Kapen me 10 kg heroinë në taksi, arrestohen dy vëllezërit shqiptarë në Greqi

Dy vëllezër shqiptarë, 29 dhe 34 vjeç janë arrestuar nga policia greke me akuzën për trafik droge. Arrestimi u bë gjatë një operacioni të Prokurorisë...

U kapën me 760 kg kokainë, arrestohen 21 persona në Itali, mes tyre shqiptari    

Një shqiptar është arrestuar në Itali, pasi akuzohet se është pjesë e një grupi kriminal të trafikut të drogës. Mediat italiane bëjnë me dije se...

Gjakftohtë dhe e armatosur ‘deri në dhëmb’, momenti kur 28-vjeçarja sulmon shkollën

Mediat amerikane kanë publikuar pamjet nga sulmi me armë zjarri që ndodhi ditën e hënë në një shkollë në Nashville. Në video shihet autorja e...

Aktivisti: 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat, 4 milionë nga vendparkimet

Aktivisti Rigels Xhemollari tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat për parkime të gabuara...

“Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence”, propozimi i ekspertit

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×