Gjoba e nënës lehonë, shpërthen juristja: Si japin atë vlerë, pa bërë asnjë vlerësim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Juristja Enida Bozheku ishte e ftuar këtë të shtunë në emisionin Review në Euronews Albania, ku foli në lidhje me arrestimin e shtetases Diana Bahçja, nënës lehonë, e cila u prangos 8 ditë pas lindjes, për shkak të një gjobe të papaguar për braktisjen e foshnjës së parë.

Bozheku u shpreh e habitur mbi mënyrën e vlerësimit të gjobës prej 250 mijë lekë të reja nga gjykata, në kushtet kur nëna është në vështirësi shumë të mëdha ekonomike.

“Unë habitem si një gjykatë arrit të dënojë me gjobë me atë vlerë pa bërë vlerësimin paraprak ekonomik që është me detyrim ligjor. Kodi Penal e ka të përcaktuar një nen që thotë se konvertimi me gjobë bëhet pasi është analizuar dhe vlerësuar nga gjykata mundësia për të paguar gjobën, kur e ke gjobë ose burgim. Tek pjesa e njoftimeve ne nuk e dimë dosjen. Nëse njoftimi është bërë me procedurë të rregullt, pranë familjes, çdo gjë është në rregull. Unë nisem vetëm nga fakti si është dhënë ajo gjobë dhe ka dhënë një gjobë të ponderuar fillon nga 1 milionë lekë të vjetra dhe shkon deri në 10 milionë lekë të vjetra. Këta kanë vendosur 2 milionë e gjysmë dhe unë nuk di si e kanë bërë një vlerësim të tillë”, tha Bozheku.

- Advertisement -

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Aktivisti: 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat, 4 milionë nga vendparkimet

Aktivisti Rigels Xhemollari tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat për parkime të gabuara...

Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence, propozon eksperti

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

TË FUNDIT

Aktivisti: 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat, 4 milionë nga vendparkimet

Aktivisti Rigels Xhemollari tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se 6 milionë euro në vit mblidhen nga gjobat për parkime të gabuara...

Të ndërtohet metroja, Lana të bëhet korsi emergjence, propozon eksperti

Mamir Hodo, ekspert për sigurinë rrugore tha për “Good morning Albanians” në Euronews Albania se është e rëndësishme të ndërtohet një metro në kryeqytet. Sipas tij...

Taksisti: Kemi mbi 30 procese gjyqësore me qytetarët që na zënë vendet e parkimit

Taksisti Xhevit Bara është shprehur se parkimi në Tiranë është një problem shumë i vështirë për t’u zgjidhur. I ftuar në emisionin “Good Morning Albanians”...

“Receta e karbonarës është amerikane”, irritim nga deklarata e akademikut

Akademiku italian Alberto Grandi shkaktoi polemika duke pretenduar se receta e karbonarës ishte amerikane, si dhe duke deklaruar se i vetmi vend në botë...

Shqipëria e pa fat, asnjë pikë në ndeshjen e parë të kualifikuesve EURO 2024

Kombëtarja shqiptare nuk ia doli të merrte një rezultat pozitiv përballë Polonisë në ndeshjen hapëse të kualifikueseve të EURO 2024. Në ndeshjen e parë të drejtuar...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×