Balena-spiune shfaqet sërish në brigjet e Suedisë, shërbimet sekrete në alarm

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një balenë-spiune ruse është lokalizuar në ditët e fundit në brigjet e Suedisë nga një organizatë që punon pikërisht për ta gjurmuar atë.

E njohur me emrin “Hvaldimir”, balena u pa për herë të parë në brigjet e Norvegjisë në vitin 2019, e pajisur me një parzmore ruse.

Pasi ka kaluar vite duke udhëtuar me ngadalë drejt jugut nga ekstremi verior i Norvegjisë, balena ka përshpejtuar lëvizjet në ujërat norvegjeze në muajt e fundit.

- Advertisement -

Organizata “OneWhale” deklaroi se beson se ky nxitim i papritur i balenës është i paqartë.

Balena e llojit “beluga” u shfaq për herë të parë në afërsi të ishullit Ingoja 4 vjet më parë. Ishulli ndodhet 415 kilometra nga Murmansku, ku ndodhet baza e Flotës Veriore të Rusisë.

Kur u zbulua, ajo mbante veshur një parzmore të pajisur me një kamera të tipit “GoPro” të montuar dhe disa mbajtëse me mbishkrimin “Pajisje e Shën Pjetërburgut”.

Zbulimi çoi në një hetim të shërbimit të brendshëm të inteligjencës së vendit nordik, që më vonë deklaroi se kishte gjasa që balena të ishte trajnuar nga ushtria ruse.

Që prej atëherë ajo është njohur lokalisht si “Hvaldimir”, sipas termit norvegjez të balenës, “hval”, dhe presidentit rus Vladimir Putin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

TË FUNDIT

Deputeti i PDK-së sulmon Lajçak e Borrell: Heshtën para Kosovës!

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj tha në një intervistë për Euroneës Albania se Miroslav Lajçak dhe Joseph Borrell heshtën para Kosovës. Ai...

“Plani B i Serbisë”? Ramabaja: Pas Kosovës, tensione në Mal të Zi dhe Bosnjë

Analisti Sadri Ramabaja tha në një intervistë për Euronews Albania se qëllimi i Serbisë pas aneksimit të një pjese të veriut të Kosovës, ishte...

Bie nga Kalaja e Rozafës, humb jetën turisti slloven

Një turist slloven ka humbur jetën aksidentalisht në Shkodër. Policia tha se ngjarja ndodhi rreth orës 19:00, ku shtetasi slloven Slatko Pasaliq, 65 vjeç, banues...

Një film nga Beyonce, filmi i bazuar në turneun e saj botëror

Këngëtarja Beyonce ka njoftuar realizimin e një projekti kinematografik. Filmi do të sjellë prapaskenat e turneut të saj më të suksesshëm të titulluar Rilindja. Turneu...

Enver Hoxhaj sulmon Vuçiç: Ka biografi paramilitari!

Enver Hoxhaj, deputet i PDK dhe ish-ministër i Jashtëm i Kosovës tha në një intervistë për Euronews Albania se Aleksandër Vuçiç ka qenë i...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×