Balliu: Harta e re gjyqësore rëndon avokatët dhe qytetarët

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë debatit për hartën e re gjyqësore në emisionin NOW me Erla Mëhillin, avokatja Alesia Balliu tha se një diskolim i gjykatave në një të vetme do të rëndojë avokatët, por edhe qytetarët.

Kjo hartë kundërshtohet nga avokatët me argumentin se reduktimi gjykatave të nivelit të parë vetëm në 12 të tilla në gjithë vendin e largon qytetarin nga gjykata dhe krijon pasoja sociale.

“Nëse është një Gjykatë Apeli këtu të vijë nga Puka i duhen 5 orë, nëse e ka gjyqin në orën 9 i bie që të niset që në orën 4. Ngrihen edhe kostot e avokatit do të tarifohen sa avokatët e Tiranës sepse do të duhet që këto shpenzime t’i paguajë qytetari”, tha Balliu.

- Advertisement -

Ajo tha se problematika kryesore që ajo sheh në hartën e re gjyqësore, është distanca dhe largësia.

“Është aksesi në gjykatë, kostot që janë për t’u përballuar nga klienti të avokatit. Shumë zyra avokatie duhet mbyllur që janë pranë gjykatave si për shembull marrim rastin e Pogradecit të cilët para pak ditësh e kanë shtruar si problematikë me grupin e interesit që të transferohet në një gjykatë të vetme siç propozohet në qytetin e Korçës. Nuk jam dakord me këtë nismë”, tha ajo.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

TË FUNDIT

Iu largua gruaja, shtetasi në Kosovë i vendos flakën pronës së familjarëve të saj

Një person është arrestuar nën dyshimin se ia vuri flakën qëllimisht një lokali në qytetin verior të Kosovës, Zubin Potok. Sipas Policisë së Kosovës, ngjarja...

Tornadot dhe stuhitë e mëdha, raportohet për gjashtë të vdekur në SHBA

Tornadot dhe stuhitë e mëdha e kanë goditur Tenesin të shtunën mbrëma, duke i lënë të vdekur së paku gjashtë njerëz. Moti ekstrem në disa...

Kongresi i PS/ Qafoku: Me opozitën e shpartalluar, Rama mund të bëjë ç’të dojë

Gazetari Roland Qafoku është shprehur se kryeministri Edi Rama mund të bëjë çfarë të dojë, kur përballë ka opozitën e cila sipas tij është...

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×