‘Ballkani, prioritet i BE-së”, darka e Borrell me krerët e rajonit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Ballkani është prioritet strategjik i BE-së dhe një ndër politikat e jashtme më të rëndësishme të tij”.

Me këto fjalë, Përfaqësuesi i Lartë Josep Borrell i parapriu darkës me liderët e vendeve të Ballkanit perëndimor.

Borrell theksoi se e ardhmja e rajonit është në BE. Ai kërkoi një qëndrim të përbashkët të vendeve të Ballkanit për luftën në Ukrainë dhe paralajmëroi se cenimi i integritetit territorial të Bosnje e Hercegovinës është i papranueshëm.

- Advertisement -

Ndërkaq nga ky takim është mësuar se sot Kosova do të aplikojë për anëtarësim në Këshillin e Evropës.

Mundësinë e aplikimit e përmendi në Bruksel edhe presidenti i Serbisë Aleksander Vuçiç,  i cili tha se Kosova po shkel Marrëveshjen e Brukselit dhe atë të Uashingtonit.

Përpara darkës joformale, organizuar nga Shefi i Diplomacisë së BE-së, Vuçiç u shpreh  se “është e qartë se disa njerëz po punojnë për të destabilizuar të gjithë rajonin dhe Serbinë”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×