Basha i implikuar në 21 janar? Logu: Audiopërgjimi i montuar, tendencioze si provë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Besart Logu deklaroi se audiopërgjimi i publikuar së fundmi, për komunikimin në radio të ish kreut të gardës, Ndrea Prendi me vartësit e tij gjatë demonstratës së 21 janarit, është i montuar dhe tendencioze si provë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Logu u shpreh se asokohe, kompetencën për të dhënë urdhër për hapjen e zjarrit, e kishte vetëm komandanti i Gardës së Republikës.

“Lidhur me audioregjistrimin, përveçse nuk është marrë në formën e kërkuar nga ligji, duhet të plotësojë disa kritere që të konsiderohet e ligjshme dhe të kemi një mundësi për rinisjen e një hetimi. Mua më duket tendencioze si provë, citohet në radio që të kërkon ministri, pra bëhet fjalë për zotin Basha. Por ka diçka, në ligjin për Gardën e Republikës, varësia e Gardës është administrative dhe funkionale-lëndore. Garda e Republikës në kohën e 21 janarit varej nga Ministria e Brendshme.

- Advertisement -

Ai audioregjistrim duket i montuar, tendencioz, citon ministrin e Brendshëm, ndërkohë që ministri i Brendshëm, nuk e ka kompetencë të urdhërojë vrasje me hapje zjarri, fishekë, kjo është kompetencë funksionale-lëndore. Ligjërisht nuk ka të drejtë të japë urdhër për hapoje zjarri, sepse nuk e ka këtë  kompetencë. Kjo kompetencë ishte e kreut të institucionit, zotit Ndrea Prendi”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×