Basha reagon pas dënimit të Tahirit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pas dënimit nga Gjykata me 3 vite e 4 muaj burg për Saimir Tahirin, ka reaguar kreu i PD-së Basha ku thotë se dënimi vërteton akuzat e PD-së para disa vitesh.

Partia Demokratike i nisi akuzat mbi Tahirin që kur ky i fundit u emërua Ministër i Brendshëm i qeverisë së koalicionit PS-LSI në vitin 2013. Akuzat lidheshin me trafik droge, pjesëmarrje në grup kriminal të organizuar dhe pastrim parash.

- Advertisement -

Nga radhët e PD-së ka reaguar edhe Enkelejd Alibeaj, i cili thotë se dënimi i Tahirit provoi pretendimet e PD-së “se Rama dhe qeveria e tij janë të korruptuar”.

Gjykata e Posaçme e Apelit për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar dënoi sot me 5 vjet burg ish-ministrin e brendshëm Saimir Tahirin, i cili me gjykim të shkurtuar do të kalojë në burg 3 vite e 4 muaj. Tahirit i lejohet të bëjë rekurs në Gjykatën e Lartë, 45 ditë nga dhënia e këtij vendimi.

Më 20 shtator 2019, Gjykata e Krimeve të Rënda shpalli fajtor Tahirin për shpërdorim detyre duke e dënuar atë me 5 vite heqje lirie, dënim i pezulluar nga gjykata për t’u konvertuar në 3 vite shërbim prove.

Tahiri gjithashtu u akuzua për trafikim droge në bashkëpunim me grup të strukturuar kriminal, kryerje të veprave penale në kuadër të këtij grupi dhe pjesëmarrje në grup të strukturuar kriminal, por ato u rrëzuan nga gjykata.

 

1 COMMENT

  1. O Luli , mire per Saimirin , po per ato te tjeret qe e kane dhe vazhdojne ta mbrojne , keni ndonje koment ?!?!?… apo ke frike t’i permendesh , sepse ai nuk ka qene vetem , ka pas edhe te tjere mbi krye , biles eshte lavderuar edhe nga Donald Lu … ?!?!?!….

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×