BE miraton misionin ukrainas, Hungaria: S’do kontribuojmë në stërvitjen e ushtarëve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrat e Jashtëm të BE-së kanë miratuar në Luksemburg një nga misionet më ambicioze për mbështetjen e Ukrainës: stërvitjen e 15 mijë ushtarëve ukrainas në vende të ndryshme të Unionit.

Sipas shefit të diplomacisë evropiane, bëhet fjalë për një ndihmë jetike.

“Pasojat social-ekonomike të luftës vazhdojnë. Luftërat vazhdojnë duke dërguar tronditje në mbarë botën. Rusia është gjithnjë e më e izoluar, sikurse e pamë në votimin e mbajtur në Kombet e Bashkuara. Moralisht, politikisht dhe ushtarakisht, Rusia po e humbet këtë luftë, ndaj duhet të mbështesim Ukrainën”, tha Josep Borrell, përfaqësues i lartë i BE-së

- Advertisement -

Hungaria ishte i vetmi vend që abstenoi.

“Dua të theksoj se Hungaria nuk e votoi këtë propozim. Ne ishim të vetmit që përdorëm opsionin konstruktiv të abstenimit. Kjo do të thotë se ne nuk i ndaluam të tjerët për nisjen e këtij misioni, por Hungaria nuk e konsideron vendimin të detyrueshëm në vetvete. Kjo u bë e mundur nga legjislacioni i Bashkimit Evropian. Ne nuk do të marrim pjesë në këtë mision, nuk do të dërgojmë instruktorë dhe nuk do të kontribuojmë me mbështetje financiare”, u shpreh Peter Szijjarto, ministër i Jashtëm i Hungarisë:

Ministrat e Jashtëm të 27 vendeve anëtare miratuan gjithashtu garantimin e një pakete armatimesh me vlerë 500 milionë euro, që e çon ndihmën evropiane në 3 miliardë.

Misioni i stërvitjes ushtarake do të nisë menjëherë. Disa vende si Franca dhe Gjermania kanë filluar tashmë trajnimin e ushtarëve ukrainas.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

TË FUNDIT

Orban: Ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është urgjente

Kryeministri i Hungarisë, Viktor Orban, tha para Parlamentit të shtetit të tij të hënën se ratifikimi i anëtarësimit të Suedisë në NATO nuk është...

“Po të ishte vrarë polic i KFOR?”/Abilekaj: Si po tenton Vuçiç të bëjë Serbi në veri

Gazetari Enton Abilekaj tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se presidenti serb, Aleksandër Vuçiç po tenton të bëjë Serbi në veri...

Plagoset Milan Radojiçiç? Idro Seferi rrëfen detajet nga Beogradi

Një media boshnjake, Istraga.ba shkruan se nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiç është një nga të plagosurit e sulmit terrorist në Kosovë. Gazetari Idro Seferi raportoi...

Ditmir Bushati: Qeveria shqiptare duhet ta shohë Serbinë me sytë e Kosovës

Ish-ministri i Jashtëm Ditmir Bushati u tregua kritik lidhur me qëndrimin e Tiranës zyrtare ndaj Kosovës. Në emisionin Now në Euronews Albania Bushati bëri thirrje...

Samiti global i reduktimit të dëmeve nga duhani, ekspertët: Të rifreskohen politikat

Ekspertë të shëndetit publik nga 30 vende të botës janë mbledhur këtë të hënë në Athinë, ku po mbahet Samiti i 6-të i organizuar...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×