BE ndalon një tjetër linjë ajrore ruse të fluturojë mbi territorin europian

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Komisioni i Bashkimit Evropian ka shtuar një tjetër linjë ajrore të certifikuar ruse në listën e linjave ajrore të cilave u ndalohet fluturimi mbi hapësirën ajrore të BE-së dhe vendeve të zonës Shengen, duke e çuar numrin e linjave ajrore të ndaluara në 118, 22 prej të cilave janë ruse.

Nga 1 qershori, linja ajrore e certifikuar ruse “I Fly” është shtuar në listën e sigurisë ajrore të BE-së, e cila përfshin linja ajrore në mbarë botën që nuk përmbushin standardet ndërkombëtare të sigurisë dhe u ndalohet të fluturojnë mbi pjesën më të madhe të Evropës.

Sipas Komisionit, arsyeja e përfshirjes së “I Fly” në këtë listë është mungesa e certifikatave të vlefshme nga kompania ajrore, dhe për të njëjtën arsye 20 linja ajrore të tjera të certifikuara ruse iu shtuan kësaj liste në prill dhe një në nëntor.

- Advertisement -

Komisionerja për Transportin Adina Vălean tha se vendimi nuk është në vazhdën e sanksioneve kundër Rusisë prej luftës në Ukrainë, por është më tepër një vendim i marrë në baza teknike dhe të sigurisë.

Linjat ajrore të licencuara nga Rusia që janë pjesë e Listës së Sigurisë Ajrore të BE-së dhe si rezultat, ndalohen të fluturojnë mbi BE:

Aurora Airlines

Aviacompany “Aviastartu” CO. LTD

IZHAVIA

Yakutia

Rusjet

Uvt Aero

Siberia Airlines

Smartavia Airlines

Iraero Airlines

Ural Airlines

Kompania ajrore Alrosa

Nordstar Airlines

Rusline

Yamal Airlines

Era e Veriut

Kompania ajrore Ikar

Pobeda Airlines

Aeroflot – Russian Airlines

Rossiya Airlines

Skol Airline

Utair Aviation

Lista e plotë ka 118 linja, 90 prej të cilave janë ndaluar për shkak të mungesës së sigurisë nga autoritetet kombëtare të aviacionit, duke përfshirë këtu Afganistanin, Angolën, Armeninë, Kongon, Eritrenë, Kirgistanin, Nepalin, Sudanin. , etj.

Pjesa tjetër i është shtuar listës për shkak të mangësive serioze të sigurisë, duke përfshirë këtu 22 linja ajrore ruse, si dhe Avior Airlines të Venezuelës, Blue Wing Airlines të Surinamit, Iran Aseman Airlines të Iranit, Iraqi Airways të Irakut, Med-View Airlines të Nigerisë, dhe Air Zimbabve të Zimbabvesë.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

TË FUNDIT

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...

“Pse s’më hap rrugën”- Si ndodhi sherri me pasojë plagosjen me armë në Korçë (EMRAT)

Të tjera detaje kanë dalë rreth sherrit për motive të dobëta mes disa personave që ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i...

Të shtëna me armë zjarri në Korçë, çfarë raportohet

Një sherr për motive të dobëta mes disa personave ka ndodhur mëngjesin e sotëm në Korçë, konflikt i cili përfundoi në përdorimin e armëve...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×