Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për të përdorur makinat.

Rrjeti i transportit publik është i mirë dhe ka shumë korsi biçikletash, por në të njëjtën kohë Berlini është kryeqyteti i një prej prodhuesve më të mëdhenj të makinave në botë dhe ky presion ekonomik po ndihet kryesisht mbi drejtuesit konservatorë që po qeverisin aty që nga muaji shkurt.

Ragnhild Soerensen, zëdhënëse e lëvizjes “Qytete që ndryshojnë”, nuk ka asnjë shpresë për hapa pozitiv në këtë periudhë legjislative.

- Advertisement -

“Demokristianët kanë bërë një propozim për të ndryshuar ligjin e transportit në Berlini. Aty ata heqin në thelb të gjitha avantazhet që ne shohim me lëvizjen ekologjike për njerëzit. E gjitha ndryshohet në favor të makinave në qytet”, tha ai.

Qeveria e mëparshme rajonale e Berlinit ishte përpjekur të reduktonte trafikun e makinave në rajon”, por CDU thotë se disa rajone të qytetit nuk kanë akses të mirë në transportin publik, ndaj përdorimi i makinave është i nevojshëm.

“Ka disa rajone në Berlin, për fat të keq, ku nuk ka lidhje të mirë me sistemin e transportit masiv. Për shumë shërbime duhet të përdoren makinat. Kjo nuk mund të shpërfillet, por duhet të punohet që të gjitha llojet e transportit të jenë të aksesueshme”

Me Ditën Botërore pa Makina që u mbajt të dielën e kaluar në Belgjikë, nisi Java Europiane e Lëvizjes Ekologjike. Në shumë qytete të tjera europiane kjo ditë u shënua të premten që lamë pas.


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

TË FUNDIT

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

BDI konfirmon Talat Xhaferrin për kryeministër të RMV

Më 28 janar, Maqedonia e Veriut do të ketë qeveri teknike dhe kryeministër shqiptar. BDI, sipas ministrit të Jashtëm Bujar Osmani ka vendosur që këtë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×