Berlini: Tanke në Ukrainë vetëm me aprovimin e Uashingtonit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjermania do t’i dërgojë tanke luftarake Ukrainës vetëm nëse Shtetet e Bashkuara bëjnë të njëjtën gjë.

Kështu raportojnë mediat gjermane, sipas të cilave kancelari Olaf Scholz ndodhet nën një presion të fortë të brendshëm dhe ndërkombëtar për të furnizuar tanket “Leopard 2”, ose të aprovojë dërgimin e tyre nga vende të treta.

Polonia dhe Finlanda kanë premtuar të dyja se do të dërgojnë tanket e tyre “Leopard”, por u duhet leja e Gjermanisë për ta bërë këtë.

- Advertisement -

Nga ana e tij, Berlini është ende në bisedime me Shtetet e Bashkuara për vendimin final.

Shumë presin që njoftimi të vijë pas një takimi që do të mbahet të premten mes aleatëve të Ukrainës në bazën ushtarake Ramshtajn, në jug-perëndim të Gjermanisë.

Informacionet paraprake sugjerojnë se Scholz do të japë dritën e gjelbër për dërgimin e tankeve vetëm nëse presidenti amerikan Joe Biden bie dakord të dërgojë tanket “Abrams”.

Megjithatë, një zyrtar i Pentagonit ka deklaruar se Shtetet e Bashkuara nuk ishin të përgatitura për të plotësuar kërkesat e Kievit për tanke.

“Tanku “Abrams” është një pajisje shumë e komplikuar dhe e shtrenjtë. Është e vështirë ta mësosh në një kohë të shkurtër. Ai ka motor avionësh”, deklaroi Colin Kahl.

Ndërkohë, një burim pranë qeverisë gjermane tha për BBC se raportimet për një ngërç mes Berlinit dhe Uashingtonit mbi tanket janë të ekzagjeruara, por po shkaktojnë shqetësime mes aleatëve perëndimorë të Ukrainës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Krujë/Kontrolle intensive në çdo skaj të rrethit, për të parandaluar dhe goditur kultivimin e kanabisit. Finalizohet faza e 12-të e megaoperacionit policor antikanabis të koduar...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

TË FUNDIT

Asgjësohen 285 bimë kanabis në Krujë, arrestohet 1 person, në kërkim djali i tij

Krujë/Kontrolle intensive në çdo skaj të rrethit, për të parandaluar dhe goditur kultivimin e kanabisit. Finalizohet faza e 12-të e megaoperacionit policor antikanabis të koduar...

Eksperti zbardh planet e Vuçiç për veriun e Kosovës

Analistti Drizan Shala, foli në lidhje me situatën e tensionuar në Veri të Kosovës, duke thënë se 700 pjesëtarët e NATO-së dhe të KFOR...

Gjykata europiane dënon Rusinë lidhur me helmimin e Navalnyt, ja gjoba që do paguajë

Gjykata Evropiane e të Drejtave të Njeriut (ECHR) e dënoi Rusinë më 6 qershor për dështimin në hetimin e duhur të helmimit të opozitarit...

Emri| Gjendet i vdekur në mes të rrugës 64-vjeçari, dyshimet e para

Një 64-vjeçar është gjetur pa shenja jete në mes të rrugës në qytetin e Maliqit. Kanë qenë familjarët e viktimës ata të cilët kanë...

U masakrua me thikë nga burri, niset me helikopter drejt Tiranës gruaja

Është nisur me urgjencë drejt Tiranës, Marjola Myrtollari, 36-vjeçarja nga Korça, e cila u plagos me thikë dy ditë më parë nga bashkëshorti i...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×