English

Beton në pistën e Bahrei, Komisaret e FIA’s marrin vendim drastik në Sakhir

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ujëmbledhësit e pistës në Bahrain do të mbushen me beton për garën e 1 të F1. Kjo pas problemeve të shkaktuara në ditën e 2’të dhe të 3’të në testimet zyrtare në kthesën numër 11 e cila dëmtoi makinat e Red Bull, Ferrarit dhe Mercedes.

- Advertisement -

Gjithçka për shkak të fuqisë aerodinamike në pjesën e poshtme të makinave. Në Bahrain ky problem ndodh përpara kthesave në të majtë ku makinat spostohen djathtas në hyrje për të përftuar më shumë fuqi dhe nxehtësi në pjesën abrazive të asfaltit.

Në ditën e 2’të i 1’ri që e hasi këtë problem ishte Charles Leclerc i ndjekur nga rivali aktual në Mercedes, Lewis Hamilton.

I mbikëqyrur nga drejtori i garës Niels Wittich, riparimi i mori 90’ kohë por në ditën e 3’të, defekti u përsërit sërish pas 27’ me Red Bullin e Sergio Perez. Këtë herë koha e riparimit ishte 75 minuta duke shtyrë sërish kohën e testimeve deri në orën 7 të pasdites.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×