Bie çmimi i vajit, sheqerit e orizit në bursë, tek ne nuk ndryshojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ushqimet e shportës po shiten në bursa me çmimet e vitit 2021. Në vendin tonë, ato kontrollohen përmes një bordi të ngritur nga qeveria, por nuk kanë ndryshuar që nga muaji qershor.

Çmimi i sheqerit është ulur në tregjet ndërkombëtare. Ai po shitet edhe më lirë se në shkurt, kur lufta në Ukrainë nuk kishte nisur.

I njëjti trend vihet re edhe tek gruri, kur çmimi ra menjëherë sapo nga portet e Ukrainës u nisën dërgesat e para, javën e kaluar.

- Advertisement -

Tregu është stabilizuar edhe për vajin e misrit, të lulediellit dhe të palmës.

Për këto produkte, qeveria shqiptare ka marrë përgjegjësinë për të përcaktuar tavanet në tregun vendas. Kjo, me qëllim që të ndalë abuzimet e tregtarëve, duke reduktuar marzhet e fitimit.

Kontrolli  u vendos, pasi çmimet e tyre po rriteshin pa ndalesë pas muajit mars, dhe në 5 muaj të ekzistencës është mbledhur vetëm 2 herë.

E njëjta skemë është përdorur edhe për tregun e karburanteve, por vendimet aty kanë qenë thuajse të përjavshme, sa herë që çmimi i naftës në bursë ka ndryshuar.

Deri më tani, qeveria ka dhënë garanci se tregu nuk ka mungesa, sidomos të produkteve bazë të shportës, por nuk ka marrë masë për të përditësuar çmimet.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

TË FUNDIT

Kryeqyteti i Arabisë Saudite zgjidhet si organizator për Ekspozitën Botërore 2030

Kryeqyteti i Arabisë Saudite, Riadi, u zgjodh të martën për të pritur Ekspozitën Botërore 2030 pas ofertës së saj që u fokusua në formimin...

Kapen ‘skifterët’ shqiptarë në Spanjë, sekuestrohen 10 mije euro, 6 të arrestuar

6 shqiptarë janë arrestuar në Spanjë si të dyshuar të përfshirë në një organizatë kriminale. Mediat e huaja bëjnë me dije arrestimet u kryen në...

Festimet për 29 Nëntorin, përkujtohen të rënët në luftë në Durrës

Një ceremoni përkujtimore për të rënët në luftë u mbajt paraditen e sotme në Durrës, në Mauzoleumin e Dëshmorëve, në kuadër të festimeve për...

Ministri Balla feston 28-29 Nëntorin në Londër: Historia jonë na bën krenar

Ministri i Brendshëm Taulant Balla, gjatë qëndrimit në Londër ku po zhvillon një vizitë zyrtare, festoi së bashku me një komunitet shqiptarësh, përfaqësues të...

Drejtori i CIA-s shkon në Katar, bisedime mbi luftën Hamas-Izrael dhe pengjet

Presidenti amerikan Joe Biden ka dërguar një nga zyrtarët e tij më të besuar dhe me ndikim në Lindjen e Mesme me shpresën për...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×