Bizneset nuk japin pagat e plota në bankë, punonjësit nuk denoncojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria përballet me probleme në tregun e punës. Shqetësim kryesor mbetet mosdeklarimi i pagës së plotë në bankë dhe mungesa e kurajës së punonjësve për të denoncuar fenomenin.

Punonjësit që paguhen në të zezë apo marrin gjysmën e parave në dorë dhe gjysmën në bankë kanë të drejtë të protestojnë në 1 Maj. Por, jo vetëm ata. Edhe të punësuarit që nuk kanë firmosur kontratë, përballen me orë të gjata pune dhe sjellje që bien në kundërshtim me kodin e Punës kanë po aq të drejtë të dalin në protestë.

Nëse kjo ndodh, dhe të të tjerë njerëz solidarizohen me ta, infromaliteti në punë mund të ulet, dinjiteti i punëtorit do të rritet dhe bizneset do të ndryshojnë mendësi në raportet e tyre.

- Advertisement -

Statistikat të sakta të shkeljeve në punë në Shqipëri nuk ka, por ka të dhëna që i evidentojnë ato. P.sh një dokument i qeverisë nxjerr se punësimi informal në sektorin jobujqësor ishte 29% në vitin 2021. Për këtë, tatimet u kanë dërguar letra 10 mijë bizneseve vitin e kaluar të rregullojnë deklarimet për pagat e punonjësve ku rezultojnë pedagogë, inxhinierë, mjekë e gazetarë me paga minimale. Vetë këta të fundit, nuk e denoncojnë këtë fenomen.

Edhe siguria në punë nuk garantohet nga firmat për punët e vështira, kur në vitin 2022, kanë ndodhur 184 aksidente, dhe kanë humbur jetën në vendin e punës 32 punonjës.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

TË FUNDIT

Ligjet me Inteligjencë Artificiale, Klosi: Super arritje, administrata bënte gabime

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi shpjegoi në emisionin Review në Euronews Albania nismën e qeverisë për të përdorur Inteligjencën Artificiale për përafrimit...

Turisti gjerman humbet rrugën në terrenin e vështirë në Dajt, shpëtohet nga policia

Policia e Tiranës ka mundur t’i vijë në ndihmë 1 turisti gjerman, i cili humbi rrugën, gjatë eksplorimit të natyrës, në Malin e Dajtit. Turisti...

Grabitja në Tiranë, policia jep detaje: Qëlluan ndaj efektivëve, RENEA në terren

Policia e Tiranës ka ndarë informacionin zyrtar për grabitjen me armë që ndodhi mbrëmjen e kësaj të shtune në një banesë në fshatin Prush. Policia...

Mesazhet në Kongresin e PS për 21 janarin, Klosi: Kam qenë në bulevard, secili…

Sekretari i përgjithshëm i PS, Blendi Klosi tha në emisionin Review në Euronews Albania se 21 janari është një ngjarje që ka shenjuar PS. Ai...

Mesazhet për drejtësinë, Klosi: Goditje vetëm nga krahu jonë, duhet dhe krahu tjetër

Sekretari i Përgjithshëm i PS, Blendi Klosi, ishte i ftuar këtë të shtunë në emisionin Review, në Euronews Albania, ku komentoi mesazhet për drejtësinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×