Bordi i Transparencës në Kushtetuese, Logu: Ka dështuar, çmimet janë rritur

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Që prej orës 10:00, në Gjykatën Kushtetuese po zhvillohet seanca për shfuqizimin e Bordit të Transparencës të ngritur nga qeveria për çmimet e hidrokarbureve dhe produkteve ushqimore.

Përfaqësuesi ligjor i Partisë Demokratike, Marash Logu ka deklaruar në seancë se nëse qëllimi i bordit ka qenë mbrojtja e konsumatorëve, ky qëllim ka dështuar sepse çmimet janë rritur.

Sipas tij, qeveria nuk ka bërë një analizë para se të krijonte Bordin e Transparencës.

- Advertisement -

“Në vleresimin tonë do të duhej që qeveria, para se të miratonte aktin normativ, të bënte nje analizë për kushtet, nevojat dhe urgjencat. Nuk rezulton të jetë bërë një analizë. Subjektet ekonomike kanë të drejtë dhe janë përgjegjëse për të vendosur çmimet dhe më pas është vetë tregu që vetërregullohet.

Në këtë rast kemi të bëjmë me një kufizim të lirisë së tregut, që vendos vetë çmimet. Nëse qëllimi i bordit ishte mbrojtja, qartazi ky qëllim ka dështuar sepse çmimet janë rritur”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

TË FUNDIT

Zyrtarët rajonalë iranianë miratojnë kodin e rreptë të veshjes për nëpunëset civile

Mediat iraniane raportojnë se guvernatori i qytetit qendror, Qom, ka lëshuar një udhëzim i cili i detyron nëpunëset në zyrat qeveritare t’i përmbahen kodeve...

Protesta për vrasjen e Liridonës/ Aktivistja: Do dalim në terr të kërkojmë drejtësi

Luljeta Demolli, drejtoreshë te “Qendra Kosovare për studime gjinore”, ishte këtë të hënë e ftuar në Euronews Albania për të folur rreth ngjarjes tragjike...

Zgjedhjet në Serbi, Analisti: Vuçiç do vjedhë vota, do shpërthejnë protestat masive

Analisti Fatmir Sheholli ka parashikuar protesta masive pas zgjedhjeve në Serbi, që do të çojnë në rrëzimin e presidentit aktual Aleksandër Vuçiç nga pushteti. Përmes...

Presidenti Duka për shortin në Itali: S’na ka falur njeri gjë, tentojmë gjithçka

Italia është një nga rivalët e Kombëtares sonë në “Euro 2024” dhe kjo e ka rritur interesin e mediave “axurre”. Presidenti i Federatës Shqiptare...

Akuzohen për falsifikim të dokumenteve, arrestohen dy zyrtarë në Kosovë

Policia e Kosovës njoftoi të hënën se i ka arrestuar dy zyrtarë të Qendrës për Regjistrim Civil në Obiliq, me inicialet I.M., dhe A.G.,nën...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×