Borrell mbledh liderët e rajonit në një darkë jozyrtare bë Bruksel

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Joseph Borell do të mbledhë në një darkë jozyrtare në Bruksel liderët e Ballkanit Perëndimor, të mërkurën. Këtë e konfirmoi Zëdhënësi i BE-së Peter Stano.

Stano tha se gjatë darkës do të diskutohet për të ardhmen e rajonit dhe sfidat kryesore me të cilat ky i fundit po përballet.

“Përfaqësuesi i Lartë i BE-së për Politikën e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borell vazhdon traditën e ftesës së liderëve të Ballkanit Perëndimor në një darkë joformale dy herë në vit, për të diskutuar të ardhmen e rajonit dhe sfidat kryesore me të cilat rajoni po përballet. Sfidat përfshijnë situatën në rajon, marrëdhëniet BE-Ballkani Perëndimor, pritshmëritë për anëtarësim në BE dhe kontekstin më të gjerë gjeopolitik”, tha Stano.

- Advertisement -

Ndonëse pjesëmarrja në darkë është në nivel presidentësh apo kryeministrash, nuk dihet nëse do të jenë të pranishëm kryeministri i Kosovës Albin Kurti apo presidentja Vjosa Osmani, pasi të dy ndodhen në SHBA.

Ndërkohë, presidenti serb Aleksandar Vuçiç ka konfirmuar se do të jetë i pranishëm në Bruksel, me ftesë të Josep Borellit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×