Britania e Madhe propozon armatosjen e Moldavisë: Ta mbrojmë nga Rusia

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Moldavia duhet të pajiset me standardet e NATO-s që të jetë në gjendje të mbrohet nga një pushtim i mundshëm rus.

Kështu ka deklaruar sekretarja e Jashtme britanike, Liz Truss, e cila ka nënvizuar se Mbretëria e Bashkuar është në bisedime me aleatët për të ndihmuar vendet e vogla të vetëmbrohen.

Shefja e diplomacisë britanike deklaroi se ishte e qartë se pavarësisht suksesit modest në Ukrainë, presidenti Vladimir Putin vazhdon të ketë ambicie për të krijuar një Rusi të madhe.

- Advertisement -

Moldavia, dikur një republikë sovjetike, ndodhet në kufirin jug-perëndimor të Ukrainës. Ajo nuk është në kufi me Rusinë, por ndodhet pranë disa rajoneve që aktualisht janë të pushtuara nga trupat ruse.

Moldavia nuk është anëtare e NATO-s, edhe pse më pak se dy javë më parë, pas pushtimit të Ukrainës, aplikoi për anëtarësimin në BE.

Një nga vendet më të varfra të Evropës, Moldavia është gjithashtu shtëpi e shumë ukrainasve etnikë dhe ka pritur mbi 437 mijë refugjatë që nga fillimi i luftës.

Presidentja Maia Sandu është një lidere pro-evropiane, por paraardhësi i saj Igor Dodon, i cili ka ende shumë mbështetës, ishte pro-rus.

Nga ana e saj, Moska mbështet separatistët që kontrollojnë rajonin Transnistria, ku ka rreth 1.500 trupa.

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×