Britania, Italia dhe Japonia bashkojnë forcat për avionin e gjeneratës së 6

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Britania e Madhe, Italia dhe Japonia kanë formuar një aleancë në sektorin e mbrojtjes, për projektimin dhe prodhimin e avionit luftarak të së ardhmes.

Bëhet fjalë për një avion supersonik të gjeneratës së gjashtë, që pritet të zëvendësojë atë aktual “Eurofighter Tayphoon”, fryt i bashkëpunimit mes Italisë, Britanisë, Gjermanisë dhe Spanjës.

Njoftimi u bë nga kryeministri britanik Rishi Sunak, i cili konfirmoi lajmet që prej ditësh qarkullonin në mediat ndërkombëtare.

- Advertisement -

“Siguria për Mbretërinë e Bashkuar, si për sot ashtu dhe për gjeneratat e ardhshme, do të jetë prioriteti numër 1 i kësaj qeverie. Për këtë arsye duhet të qëndrojmë në pararojë në progreset e teknologjisë së mbrojtjes, duke tejkaluar dhe mposhtur ata që duan të na bëjnë keq”, deklaroi Sunak.

Puna për zhvillimin e projektit ka nisur dhe synohet krijimi i një mjeti luftarak ajror që do të jetë i pajisur me shpejtësi, pakapshmëri nga radari, me sensorë të avancuar dhe madje me inteligjencë artificiale për të asistuar pilotin kur ai ndodhet i mbingarkuar ose nën presion.

Avioni, që do të quhet “Stuhia”, do të mund të fluturojë edhe pa ndihmën e pilotit nëse kjo do të kërkohet dhe do të jetë në gjendje të qëllojë raketa hipersonike.

Por prodhimi i një avioni të tillë ka një kosto jashtëzakonisht të lartë. Deri më sot, prodhimi i llojit “F35” ka qenë programi më i shtrenjtë i hartuar nga Pentagoni, ndaj Britania ishte në kërkim të partnerëve.

Italia ishte e përfshirë dhe tani, angazhimi i Japonisë përbën një lëvizje domethënëse, në një kohë kur Britania po përpiqet të gjejë aleatë në rajonin e Indo-Paqësorit, e shqetësuar nga supremacia kineze.

LEXONI GJITHASHTU

 
LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

TË FUNDIT

Manjani: Partitë, zero interes për informimin e qytetarëve për Këshillat Bashkiakë

Juristi Ylli Manjani tha për “Barometri” në Euronews Albania se partitë nuk kanë interes për të informuar qytetarët për Këshillat Bashkiakë. Sipas tij deri në...

“14 maji”, Celibashi: Fleta e votimit do jetë më e thjeshtë se në zgjedhjet e 2019-s

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi deklaroi se fleta e votimit për  zgjedhjet lokale të 14 majit, do të jetë më e thjeshtë se...

EMRAT| Policia heq kamerat e vendosura nga 2 kriminelët në Devoll

Në fshatin Baban dhe në qytetin e Bilishtit policia ka sekuestruar kamera që u përkisnin dy shtetasve me precedentë penalë. Nga kontrolli i komisariatit të...

Celibashi: Ja për çfarë do i informoja votuesit e mi nëse do isha në politikë

Kryekomisioneri Shtetëror i Zgjedhjeve, Ilirjan Celibashi thotë se nëse do të ishte i angazhuar politikisht, do t'i sqaronte votuesit se çfarë Këshilli Bashkiak dhe...

Rama: Motoparku do të ndërtohet nga kompania e ish-pilotit të famshëm të Formula 1

Kryeministri Edi Rama bëri me dije përmes një njoftimi në Facebook se dy ditë më parë rreth 30 kompani të mëdha ndërkombëtare vizituan Shqipërinë...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×