Koreja i Veriut i përgjigjet SHBA-ve: S’kemi marrëveshje armësh me Rusinë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Koreja e Veriut deklaroi se nuk ka pasur kurrë marrëveshje armësh me Rusinë dhe nuk ka plane ta bëjë këtë, njoftoi media e saj shtetërore.

Deklarata vjen pasi Shtetet e Bashkuara thanë se Koreja e Veriut duket po furnizon Rusinë me predha artilerie për lufta e saj në Ukrainë, shkruan Reuters.

Një zyrtar i ministrisë së mbrojtjes së Koresë së Veriut i quajti akuzat një thashetheme dhe tha se Pheniani “asnjëherë nuk ka pasur ‘marrëveshje armësh’ me Rusinë” dhe nuk ka “asnjë plan për ta bërë këtë në të ardhmen”.

- Advertisement -

“Ne i konsiderojmë lëvizje të tilla të SHBA-së si pjesë të përpjekjes së saj armiqësore për të njollosur imazhin e DPRK-së në arenën ndërkombëtare duke thirrur “rezolutën e sanksioneve” të paligjshme të (Këshilli i Sigurimit i OKB-së) kundër DPRK-së”, tha zyrtari në një deklaratë.

Zëdhënësi i Sigurisë Kombëtare të Shtëpisë së Bardhë, John Kirby tha javën e kaluar se Shtetet e Bashkuara kanë informacione që tregojnë se Koreja e Veriut po furnizon fshehurazi Rusinë.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

TË FUNDIT

Të paktën 29 migrantë vdesin pas fundosjes së dy anijeve në Tunizi

Të paktën 29 migrantë kanë vdekur pasi dy anije të vogla u fundosën afër brigjeve të Tunizisë brenda disa orësh nga njëra-tjetra, thanë zyrtarët. Migrantët...

Ahmetaj nën hetim nga SPAK. Gazetarja: Këtë javë do kemi zhvillime të reja

Gazetarja Glidona Daci e ftuar në Euronews Albania tha se kjo javë pritet të jetë një javë zhvillimesh sa i takon çështjes së Arben...

Autobusi në Tiranë përmbyset dhe aksidenton disa automjete, pamje nga vendngjarja

Euronews Albania ka siguruar pamjet e aksidentit të ndodhur pasditen e sotme në “Rrugën e Elbasanit” ku një autobus është përmbysur. Si pasojë tre persona...

Spahiu: Deklaratat raciste të Londrës për shqiptarët, si Hitleri për çifutët

Juristi Kreshnik Spahiu është shprehur se retorika e Londrës për shqiptarët është e njëjtë si e Hitlerit për hebrenjtë. Në një intervistë për Euronews Albania,...

“Asnjë koment për PD!”, Besjan Ajazi: Qytetarët e kanë të qartë kush punon për ta

Kandidati socialist për bashkinë e Gramshit Besjan Ajazi tha për Euronews Albania se ai nuk ka asnjë komet për të bërë rreth kundërshtarit politik,...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×