Burrat që ngrenë pesha janë më fertilë sesa ata që rrinë në zyrë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një studim i publikuar ditët e fundit nga universiteti i Harvardit zbuloi se punonjësit që ngrenë pesha ose lëvizin rregullisht objekte të rënda kishin pothuajse 50 për qind më shumë spermatozoide sesa ata që rrinë ulur.

Pra të ngresh pesha herë pas here nuk është një ide e keqe sepse kjo ndikon që një mashkull të jetë edhe më fertilë.

Numri i spermatozoideve në mbarë botën besohet se është përgjysmuar gjatë pesë dekadave të fundit, me shkencëtarët që fajësojnë për këtë një sërë faktorësh mjedisorë, dietikë dhe të stilit të jetesës.

- Advertisement -

Studiuesit ekzaminuan 950 mostra nga 377 meshkuj. Midis pjesëmarrësve, 12 për qind raportuan se shpesh ngrinin ose lëviznin objekte të rënda në punë. Këta burra kishin një përqendrim të spermatozoideve 46 për qind më shumë krahasuar me burrat që raportuan se nuk kishin ngritur ose lëvizur kurrë sende të rënda në punë.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

TË FUNDIT

Daçiç: Serbët në Kosovë të qëndrojnë të qetë, do bëjmë gjithçka për ruajtjen e paqes

Shefi i diplomacisë Ivica Daçiç tha sot se Serbia duhet të ketë kujdes nga të gjitha provokimet dhe se, serbët në Kosovë duhet të...

FOTO| Përfshihet nga flakët kamioni në autostradën Fier-Vlorë

Një kamion ka marrë flakë këtë të hënë në autostradën Fier-Vlorë. Sipas pamjeve të siguruara nga Euroenës Albania kamioni duket teksa digjet në anë të...

“Serbia kërkon të ndezë luftë guerile”, Bido: Policia reagoi profesionalisht

Drejtori i përgjithshëm i arkivave, Ardit Bido ishte i ftuar në Euronews Albania ku ka folur për sulmin e ndodhur mëngjesin e së dielës...

Rikthehet Broja, dëmtohen Cikalleshi e Ismajli. Sylvinho vijon survejimet

Nga Aston Vila, tek po e njëjta skuadër, Armando Brojës i janë dashur 278 ditë kohë për rikuperimin e plotë, ndërsa të dielën u...

Sulmi në Veri, Blinken: Kosova e Serbia të shmangin tensionet e t’i kthehen dialogut

Sekretari Amerikan i Shtetit, Antony Blinken ka reaguar në lidhje me situatën në Veri të Kosovës, ku i vrarë mbeti një polic dhe u ...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×