Bushati: Ndërhyrja e Yuri Kim-it dhe Ramës e ka bërë absurde fushatën në PD

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Analisti Andi Bushati e konsideron një situatë absurde, fushatën elektorale për kryetar të Partisë Demokratike, ku kandidojnë ish-kryeministri Sali Berisha dhe Ibsen Elezi.

Në emisionin “Shock” në “Euronews Albania”, Bushati u shpreh se kjo ka ndodhur për shkak të ndërhyrjes së ambasadës së SHBA-ve dhe kryeministrit Edi Rama.

“Jemi në një situatë absurde sepse për herë të parë kemi një fushatë partie, në të cilën ndërhyn ambasada amerikane, duke përdhosur fushatën, duke futur në mes gjykatat. Ndërhyn edhe pushteti që do me çdo kusht të pompojë grupin minorancë që nuk ka vota në bazë dhe ta bëjë të fuqishëm lart”, tha Bushati.

- Advertisement -

Sipas tij, Berisha ka qenë i detyruar që të futet në një situatë antidemokratike, sepse lufta që po i bëjnë kundërshtarët e tij, është po aq antidemokratike.

Ndërsa, analisti Baton Haxhiu deklaroi se Berisha ka të njëjtën strategji, që prej vitit 1991 kur u fut në politikë.

“Po kërkoni të ndryshoni një njeri i cili që nga dita e parë politike, që nga viti 1991 është i njëjti. Me strategji të njëjtë veprimi, me butësi në fillim e më pas më ashpërsi. Asnjëherë nuk ka qenë ndryshe. Ai njeri ka një qëllim, që të bëhet kryetar”, u shpreh Haxhiu.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

TË FUNDIT

Drogë nga Amerika e Jugut drejt Evropës, kapet varka me 1 ton kokainë në Portugali

Autoritetet portugeze kanë kapur rreth 1 ton me kokainë ne një varkë që udhëtonte nga Amerika e Jugut, drejt Evropës. Sipas asaj që shkruajnë se...

Staroviç: Largimi i Policisë së Kosovës i hap rrugë largimit të ushtrisë serbe

Sekretari shtetëror i Ministrisë të Mbrojtjes së Serbisë, Nemanja Staroviç, ka deklaruar se tërheqja e forcave speciale të Policisë së Kosovës nga pjesa veriore...

Dy persona humbën jetën nga granatimet në rajonin rus

Dy gra u vranë gjatë granatimeve nga forcat ukrainase në rajonin kufitar rus Belgorod, tha guvernatori i atij rajoni. Vyacheslav Gladkov tha gjithashtu se katër...

Mbyllet hetimi për dokumentet e klasifikuara, asnjë akuzë s’do të ngrihet ndaj Pence

Departamenti i Drejtësisë ka mbyllur hetimin për keqpërdorimin e mundshëm të dokumenteve të klasifikuara të gjetura në shtëpinë e ish-zëvendës presidentit amerikan Mike Pence...

Përplasen trenat në Indi, 50 të vdekur dhe 300 të plagosur

Së paku 50 persona kanë vdekur dhe 300 janë shtruar në spital në Indi, pasi një tren me pasagjerë doli nga shinat dhe u...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×