Butoni bërthamor apo grusht shteti në Rusi? Si përfundon lufta në Ukrainë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Rusi kanë nisur lëvizjet e para anti-regjim për të rrëzuar nga froni 70-vjecarin Vladimir Putin. Ata që kanë pritur fundin e shpejtë të kësaj marrëzie, sot po synojnë të lëvizin gurët në pushtet.

Një grup luftëtarësh të përshkruar nga Kremlini si “diversantë” kaluan kufirin nga Ukraina dhe sulmuan disa objektet policore dhe ushtarake në rajonin e Belgorodit, si një sinjal për grusht shteti brenda territorit.

“Vështirë të jetë Gorbaçov. E vështirë të jetë Vagner. Le të shpresojmë se do të jetë një figurë më e moderuar. Të mos presim ndonjë profil të llojit perëndimor, por të jetë më i moderuar se Putin dhe të jetë i hapur me Perëndimin”, tha për emisionin Money Arian Starova, president i Këshillit Atlantik të Shqipërisë.

- Advertisement -

“Unë do preferoja një Gorbaçov, por problemet me shoqëritë e paemancipuara, ku liderët e opozitës burgosen ose helmohen, atëherë në Rusi është shumë e vështirë të dalin embrionet e një demokracie reale properëndimore, e cila do të ishte në unison me rendin aktual, u shpreh Franko Egro, autor i “Balkan Talks” në Euronews Albania.

Është e vështirë ta parashikosh forcën e aktivistëve anti-regjim me emrin “Legjioni i Lirisë së Rusisë” dhe “Korpusi Vullnetar Rus”, por pakënaqësitë janë shfaqur edhe nga mbështetës të regjimit në elitën ruse, të cilët duan të dalin të paprekur në një gjyq të mundshëm ushtarak dhe t’i besojnë një lideri të ri që do të garantojë edhe sigurinë e familjarëve të tyre. Kjo është dilema e madhe sot!

Ushtria ruse klasifikohet e dyta në botë për nga fuqia ushtarake sot, pas asaj amerikane, ndërsa ajo ukrainase renditet në vendin e 15-të. Me armët e perëndimit, strategjinë ushtarake dhe shpirtin patriotik, Ukrainasit meritojnë nderim për mbrojtjen heroike dhe vendosmërinë për të zmbrapsur fqinjët e tyre që zotërojnë edhe armë bërthamore. Por sa do të zgjasë kjo betejë dhe a do të shkohet deri tek bombat e shkatërrimit në masë?

“Pyetja më e vështirë, megjithatë unë po ia lejoj vetes ta bëj një parashikim. Unë shpresoj shumë që të kemi një mbyllje të luftës brenda vjeshtës, ose brenda dhjetorit”, tha Starova.

“Ka qenë racionale dhe do vazhdojë të mbetet racionale nga të gjitha palët, pavarësisht deklaratave për përdorim të armëve bërthamore. Nuk do të kemi në asnjë rast përdorim të tyre, për arsye se nuk do të ketë fitore të asnjërës palë dhe lufta do të mbetet në këtë nivel konvencional”, u shpreh Dritan Goxhaj.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

TË FUNDIT

Zjarri në azilin në Fier, gazetari: Vetëm 2 apo 3 familjarë erdhën për të moshuarit

Korrespodenti i Euronews në Fier, Mariglen Bita, është shprehur se vetëm 2-3 të moshuarve u erdhën familjarët për rënies së zjarrit në azil. Komentet Bita...

Nepali regjistron martesën e parë të të njëjtit seks/ Aktivistët: Ditë historike

Është rregjistruar në Nepal martesa e parë të të njëjtit seks, pas një beteje të gjatë ligjore nga çifti dhe aktivistët. Autoritetet në rrethin...

Pranimi i padisë për diskriminim të gjuhës shqipe, mjeku: Google na ka kërkuar takim

Mjeku nga Prishtina, Neshad Asllani, që ka qenë edhe një prej iniciatorëve në paditjen e Google për diskriminim të gjuhës shqipe, ka folur mbi...

RMV hoqi ndalimin për avionët rusë, ministri Lavrov mbërrin në Shkup

Ministri i Jashtëm e Rusisë, Sergej Lavrov, ka mbërritur në Maqedoninë e Veriut mbrëmjen e djeshme. Lajmin e ka bërë të ditur Ministria e Jashtme...

Mjeku: Mblodhëm 24 mijë firma kundër Google për diskriminim të gjuhës shqipe

Mjeku Neshad Asllani i cili është gjithashtu anëtar i bordit të organizatës “Dekada për të drejtat e njeriut”, ishte mëngjesin e kësaj të enjteje...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×