“Butrinti, me shkelje kushtetuese”, Zhupa komenton pranimin e kërkesës së PD-së

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Kushtetuese ka pranuar të shqyrtojë padinë për koncesionin e Parkut Arkeologjtë Butrintit. Lajmin e ka bërë me dije në rrjetet sociale, deputetja e Partisë Demokratik, Ina Zhupa.

Kjo e fundit në një intervistë për Euronews Albania, tha se pranimi i padisë nga Gjykata është një lajm i mirë, ndërsa theksoi se kjo është dosja më voluminoze që ka marrë në shqyrtim ky institucion.

Ajo tha se PD ka kërkuar pezullim të menjëhershëm të marrëveshjes koncensionare, megjithatë ky është vendim që i takon Gjykatës.

- Advertisement -

“Është një fitore sepse fillimi i mbarë gjysma e punës dhe Gjykata Kushtetuese ka treguar se ka refuzuar dhe paditë e bëra nga deputetët opozitarë të të gjitha kohërave qoftë kur i bënte opozita e PS, qoftë dhe së fundmi nga opozita. Jam e lumtur që testin e parë të konferencës së gjyqtarëve Butrinti e ka kaluar, kjo do të thotë se dosja ka qenë e kopsitur mirë. Mund  të them se është dosja më voluminoze që ka marrë Gjykata Kushtetuese, për shkak se shkeljet ishin të mëdha.

Kjo bëri që çështja të kalonte me sukses testin e parë dhe  deri në fund të janarit të priten prova nga të gjitha palët. Ne kemi kërkuar dhe pezullimin e menjëhershëm të kësaj marrëveshje koncensionare pavarësisht se sa do të zgjasë gjykimi. Marrëveshja është në periudhë tranzitore, ndërkohë është Gjykata ajo që do të vendos nëse puna do të pezullohet gjatë kohës që shqyrtohet apo do të vazhdojë puna”-tha ajo.

LEXONI GJITHASHTU: 

 

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bardhi: Do të propozojmë rezolutë për hetim ndërkombëtar për vrasjen e policit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka deklaruar se do t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë, rezolutën në mbështetje të Kosovës që...

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

TË FUNDIT

Bardhi: Do të propozojmë rezolutë për hetim ndërkombëtar për vrasjen e policit

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Demokratike, Gazment Bardhi, ka deklaruar se do t’i propozojë Kuvendit të Shqipërisë, rezolutën në mbështetje të Kosovës që...

Basha përjashton 11 deputetë! Edvin Kulluri jep arsyet në Euronews

Sekretari për Marrëdhëniet me Publikun në PD, Edvin Kulluri tregoi në një intervistë për Euronews Albania arsyet e vendimit të kreut të PD, Lulzim Basha...

“Tejmbushet” arka e shtetit, 10 mld lekë më shumë se plani në 8 muaj

Buxheti ka arkëtuar 425 miliardë lekë deri në fund të muajit gusht. Shuma e vjelë rezulton të rreth 10 mld lekë më e madhe...

Vritet me thikë 19-vjeçari nga Kosova në kufirin Serbi-Kroaci

Një 19-vjeçar nga Kosova ka humbur jetën të martën pas një sulmi me thikë në zonën e Batrovcit në Serbi, pranë kufirit me Kroacinë. Mediat...

Stoltenberg: Ukraina gradualisht po fiton terren

Forcat ukrainase “gradualisht po fitojnë terren” në kundërofensivën kundër pushtuesve rusë, tha shefi i NATO-s, Jens Stoltenberg, gjatë një vizite të paparalajmëruar në Kiev...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×