English

Caktohet data për duelin më të madh në historinë e boksit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

I konsideruar si dueli më i madh në historinë e boskit, tashmë është realitet, Usyk dhe Fury kanë vendosur datën kur do të ndeshen me njëri-tjetrin. Dy kampionët e padiskutueshëm prej kohësh kanë sfiduar njëri-tjetrin, e duket se tanimë gjithcka është zyrtare, boksi i shekullit luhet më 17 shkurt 2024 në Rihad të Arabisë Saudite.

- Advertisement -

Sipas asaj që mediat ndërkombëtare pohojnë, fituesi do të unifikojë të gjitha rripat në kategorinë e peshave të rënda, pra të bëhet pesha e rëndë e padiskutueshme më e mirë në botë.

Britaniku mban titullin WBC, i cili është njëkohësisht i vetmi që i mungon rivalit të tij ukrainas. Me fitoren e marrë ndaj Anthony Joshua, Usyk hipotekoi WBA, IBO, WBO dhe IBF. Përballjet e fundit respective po ashtu janë përmbyllur me sukses nga të dy, konkretisht Fury mposhti Franncis Ngannou, ndërsa Usyk fitoi me KO ndaj Dubois.

Kujtojmë se kjo sfidë ishte planifikuar të luhej më 23 dhjetor, por data pësoi ndryshime, duke llogaritur këtu dhe duelin me Ngannou, ndërsa tani është zyrtare, Riyadh do të presë UsykFury.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×