Çdo vit e më shumë po humbet interesi i nxënësit ndaj mësimit, thotë mësuesja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Çdo vit e më shumë po humbet interesi i nxënësit ndaj mësimit. Kështu u shpreh mësuesja Luiza Myrtaj Nezha në emisionin “Mirëmëngjes” në “Euronews Albania”.

Sipas saj, faji në lidhje me rezultatet e maturantëve nuk është vetëm i mësuesve apo sistemit.

Ajo shtoi se të gjitha testet e standartizuara të maturës janë të një niveli mesatar.

- Advertisement -

“Sa vjen, çdo vit humbet interesi i nxenësit ndaj mësuesit. Çdo vit humbet interesi.  Jo të gjithë fajin t’ua vëmë mësuesit dhe sistemit. Problemi qëndron që këta nxënës po humbasin interesin. Testi është i një niveli mesatar. Të gjitha testet e standartizuara janë të një niveli mesatar”, theksoi mësuesja.

Sipas saj, në çdo test, qoftë matematike ose letërsie, do të ketë pyetje që do të jenë të një niveli të lartë vështirësie dhe do të kërkojnë një nxënie më të madhe nga ana e nxënësve.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

TË FUNDIT

Kevin McCarthy pensionohet nga Kongresi në SHBA

Ish-udhëheqësi i Dhomës së Përfaqësuesve në Shtetet e Bashkuara, Kevin McCarthy, ka thënë se do të pensionohet nga Kongresi, në fund të dhjetorit. McCarthy, 58-vjeçar,...

Transumanca në Shqipëri futet në UNESCO/ Margariti: Ftesë për një turizëm ndryshe

Elva Margariti ishte pasditen e kësaj të mërkure e ftuar në Euroenws Albania për të folur rreth pranimit të Transumancës në UNESCO. Tashmë shtegtimi...

“Nxirja” e arsimit nga “Pisa 2022”, Gjini: Do të ndërtojmë një plan-veprimi

Drejtoresha e Politikave Arsimore, Zamira Gjini, është shprehur se ministria është gati për të ndërtuar një plan-veprimi, pas rezultateve të dobta të arsimit shqiptar...

Merr flakë në lëvizje autobusi me pasagjerë në Elbasan, dyshimet e para

Merr flakë një autobus me pasagjerë në hyrjen perëndimore te qytetit të Elbasanit. Fatmirësisht nuk ka të lënduar. Ndërhyrja e zjarrfikëses ka bërë të...

EMRI/ Me propozim të Manjës, emërohet drejtori i përgjithshëm i Shërbimit të Provës

Me propozim të Ministrit të Drejtësisë, z. Ulsi Manja, Këshilli i Ministrave në mbledhjen e pasdites ka emëruar z. Klevis Qose, Drejtor të Përgjithshëm...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×