Çështja McGonigal, studiuesi: Pse nuk ka asnjë shans që dosja të vijë në SPAK

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Studiuesi Grid Rroji, tha se personalisht mendon se niveli i përfshirjes së kryeministrit Rama në çështjen McGonigal nuk do të marrë ndonjëherë përgjigje nga SPAK.

I ftuar në emisionin Review në Euronews Albania, Rroji tha se asnjë dokument nuk mund të vihet në dispozicion të prokurorive shqiptare, apo komisioneve parlamentare për sa kohë është nën hetim në SHBA.

“Edhe nëse çështja mbyllet në SHBA kjo çështje në Shqipëri nuk do të mbyllet me kaq.

- Advertisement -

Kam dyshimet e mia të mëdha se edhe nëse kjo çështje do të shkojë në SPAK do të zgjidhet. Është edhe një çështje e dytë me vogël se për sa kohë çështja është në gjykim në gjykatën amerikane nuk ka asnjë shans që faktet të transferohen në SPAK .Sepse duhet më parë të mbyllet procesi në të gjitha nivelet dhe pastaj që këto fakte të mos shkojnë në duart të treta. Edhe nëse mbyllet procesi ka një çështje që duhet zgjidhur mes dy vendeve nëse ka materiale kofidenciale.

Për mednimin tim është një qorrsokak që nuk na çon askënd me hetimet e komisioneve parlamentare dhe SPAK, pasi çështja do të gjykohet në gjykatën amerikane”, tha Rroji.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×