Çfarë ka ndodhur në Ukrainë 24 orët e fundit?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më 24 mars u mbush plot një muaj luftë që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë. Sot, mbi një muaj pas luftës këto janë disa nga të dhënat kryesore të 24 orëve të fundit të pushtimit të Ukrainës.

  • Presidenti Volodimir Zelenski tha se Ukraina është e përgatitur të diskutojë miratimin e një statusi neutral si pjesë e një marrëveshjeje paqeje.
  • Ai deklaroi se do të duhej të shkonte në një referendum që të garantohej nga palët e treat.
  • Raundi tjetër i negociatave ballë për ballë midis Ukrainës dhe Rusisë zhvillohet këtë javë në Turqi.
  • Kreu i inteligjencës ushtarake ukrainase, Kyrylo Budanov, thotë se Rusia po përpiqet të “krijojë Korenë e Veriut dhe të Jugut në Ukrainë”.
  • Shtëpia e Bardhë thotë se Presidenti Biden nuk po bënte thirrje për ndryshim regjimi kur tha se Vladimir Putin “nuk mund të qëndrojë në pushtet”

 

LEXONI GJITHASHTU:

- Advertisement -
- Advertisement -

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: S’kam njoftuar askënd

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

TË FUNDIT

“Përgatita personalisht gjithçka më 24 shtator”, Radoiçiç: S’kam njoftuar askënd

Milan Radoiçiç e ka pranuar se ka qenë në fshatin Banjskë të Zveçanit më 24 shtator dhe se ka bërë të gjitha përgatitjet logjistike...

Milan Radoiçiç konfirmon pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Banjskë

Millan Radoiçiç ka pranuar pjesëmarrjen dhe organizimin e sulmit në Basnjkë më 24 shtator. Përmes një letre të lexuar nga avokati i tij Goran Petronijeviç...

Fillojnë procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante në SPAK

Prokuroria e Posaçme ka njoftuar se tashmë kanë nisur procedurat për plotësimin e 3 vendeve vakante. Këshilli i Lartë i Prokurorisë bën thirrje që të...

Taksa turistike në Amsterdam pëson rritjen më të madhe në BE 

Amsterdami planifikon të rrisë taksën e një nate në 12.5 për qind të çmimit të një dhome hoteli, ndërsa pasagjerët në anijet turistike do...

Lojërat e fatit, arrestohet pronari i një lokali në Maliq dhe një klient

2 persona janë arrestuar për shkak të veprimtarisë së paligjshme të lojërave të fatit. Njëri prej tyre ishte pronari i lokalit në të cilin realizoheshin...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×