Çfarë ndodh me trupin kur ndalon së jetuari? Realiteti virtual simulon vdekjen

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ajo që ndodh kur vdes është misteri më i madh në botë, por realiteti virtual mund të ndihmojë në zbutjen e frikës së njerëzve për jetën e përtejme.

Artisti Shaun Gladwell zhvilloi një përvojë gjithëpërfshirëse për të qenë më të informuar rreth vdekjes, që i udhëzon pjesëmarrësit përmes një procesi të përshkallëzimit të jetës, nga arresti kardiak te vdekja e trurit, duke u dhënë atyre një paraqitje të shkurtër të asaj që mund të ndodhë në momentet e tyre të fundit.

Simulimi përmban gjithashtu një pjesë jashtë trupit, duke i lejuar përdoruesit të shikojnë nga lart trupat e tyre të vdekur ndërsa ngrihen sipër.

- Advertisement -

Shkenca ka provuar se shumë njerëz kanë vdekur dhe janë kthyer për të ndarë përvojat e tyre, të cilat zakonisht përfshijnë shikimin e një drite në fund të një tuneli të errët, dëgjimin e zërave të njerëzve të dashur dhe madje edhe britmat e njerëzve që kanë ndikuar negativisht në jetën e tyre. Megjithatë, kur zemra pushon së rrahuri, nuk mund të jetë kurrë e sigurt se çfarë na pret.

Artisti Gladwell shpreson të ndihmojë njerëzit të pajtohen me të pashmangshmen dhe që u tregon atyre më shumë për ndjenjën e vdekjes. “Passing Electrical Storms” e tij shfaqet në eventin Melbourne Noë në Australi, i cili përshkruhet si “një përvojë XR pjesëmarrëse me një natyrë thellësisht prekëse, “jashtë trupit”.

Pjesëmarrësit shtrihen në një krevat spitalor, vendosin kufjet XR dhe përjetojnë arrest kardiak, një përpjekje për t’i ringjallur, vdekje dhe një përvojë jashtë trupit që kapërcen jetën dhe planetin Tokë. Dhe thuhet se është edhe ‘meditues dhe shqetësues’. Një tjetër kufje VR fokusohet gjithashtu te vdekja, por krijuesi i saj pretendon se pajisja vret përdoruesit kur ata vdesin në një lojë. NerveGear, i krijuar nga themeluesi 30-vjeçar i Oculus, Palmer Luckey, tha se inovacioni “shkatërron trurin” në çast kur personi humbet.

Kompania përdori një kufje Oculus, por shtoi tre ‘module ngarkese shpërthyese’ të drejtuara në kafkën e përdoruesit. Kur përdoruesi vdes praktikisht gjatë lojës, modulet qëllojnë në kokën e tyre, duke i vrarë ata menjëherë.

Pajisja u frymëzua nga Sword Art Online, një seri animesh që përmban një lojë VR me të njëjtin emër, e aksesueshme me një helmetë të quajtur NerveGear, e cila stimulon pesë shqisat e përdoruesit nëpërmjet trurit të tyre. Por kur 10,000 lojtarë hyjnë në lojë për herë të parë në internet, ata zbulojnë se nuk janë në gjendje të dalin – dhe se heqja e helmetës së tyre do të ishte fatale.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

TË FUNDIT

Korrupsioni/ Spaho: Nëse denoncon, qytetari përballet me një strukturë të korruptuar

Eksperti i Ekonomisë, Mateo Spaho, është shprehur se qytetari që shkon për të marrë një shërbim dhe detyrohet të japë ryshfet, nuk është aq...

Vrasja e Liridonës me porosi të partnerit, flet për herë të parë ambasadori suedez

Ambasadori i Suedisë në Kosovë, Jonas Westerlund, ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt me porosi të bashkëshortit të saj, Naim Murselit. Sipas mediave...

BE-ja jep dritën e gjelbër për t’i ndarë Hungarisë rreth 1 miliard euro

Ministrat e Financave të vendeve anëtare të Bashkimit Evropian, janë pajtuar për t’i ndarë 920 milionë euro për Hungarinë, në kuadër të fondeve për...

“I korruptuari perceptohet si i zoti”, Qiraxhi: Ndikon klima e pandëshkueshmërisë

Aktivisti Mirgen Qiraxhi është shprehur se në Shqipëri i korruptuari perceptohet si një njeri i aftë dhe i zoti dhe i pakorruptuari perceptohet si...

SPAK lëshon 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës

Prokuroria e Posaçme Kundër Korrupsionit ka lëshuar 15 urdhër-arreste për inceneratorin e Tiranës. Masat e sigurisë janë në ekzekutim e sipër dhe në mesin e...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×