Çfarë presin shqiptarët nga viti 2022?

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Më shumë se gjysma e shqiptarëve (53,3%) dëshirojnë më shumë të ardhura në vitin 2022. Punësimi apo nisja e një pune më të mirë është dëshira e dytë më e madhe për shqiptarët (21,3%). E treta, është largimi nga Shqipëria (11,9%).

Rezultatet janë të anketës së Barometrit në Euronews Albania, mbi pritshmërinë e qytetarëve për vitin e ri dhe të ardhmen apo mënyrën si e vlerësojnë vitin që lamë pas.

Mes atyre që duan që viti 2022 t’i sjellë më shumë të ardhrua, pjesa dërrmuese (84,8%) janë mbi 65 vjeç. Moshat e reja, nga 18 në 34 vjeç kanë shumë më pak dëshirë për më shumë të ardhura gjatë këtij viti, krahasuar me moshat 45 vjeç e sipër.

- Advertisement -

E kundërta ndodh me shqiptarët që dëshirojnë të largohen nga vendi gjatë këtij viti. Pjesa më e madhe e tyre (24,4%) përbëhet nga të rinj të moshave 18–24 vjeç. Numri i atyre që duan të largohen është shumë herë më i ulët në moshat nga 45 vjeç e sipër.

Rezultatet janë të anketës së zhvilluar për Barometrin e Euronews Albania – nga kompania MRB dhe DataCentrum – në datat 20 – 30 nëntor 2021 me 1000 intervista ballë për ballë në familje.

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

TË FUNDIT

2.76 milionë banorë në Shqipëri, mosha mesatare arrin 38.8 vjeç

Shqipëria ka humbur 1.1% të banorëve të saj gjatë vitit 2022, përqindje kjo që e ka çuar popullsinë e vendit në 2.761.785 banorë. Rënia e numrit...

Blinken: S’ka armëpushim në Ukrainë pa tërheqje të Rusisë

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, tha se nuk mund të ketë armëpushim në Ukrainë nëse nuk arrihet një marrëveshje “e drejtë dhe e...

Frikë nga dimri i ardhshëm, ekspertët: Problemet me energjinë nuk kanë mbaruar

Ndërsa lufta në Ukrainë vazhdon, evropianët i kanë kthyer sytë nga dimri i ardhshëm me të njëjtat shqetësime. A do të mjaftojnë rezervat me...

Lirimi nga burgu i Tahirit, Yuri Kim bën deklaratën e fortë: Do të ketë pasoja…

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shkruar në faqen e saj zyrtare në Twitter lidhur me privilegjet në sistemin e drejtësisë në Shqipëri, të cilat...

A do të ketë fashë energjie në vjeshtë dhe dimër? Flet eksperti i ekonomisë Çoçoli

Eksperti i ekonomisë Fatos Çoçoli foli në lidhje me mundësinë për  të pasur fashë energjie këtë vit. I ftuar në Euronews Albania, ai theksoi se...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×