Cirku i ri Kombëtar do vendoset në një prej lagjeve të reja të rindërtimit

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti thotë se Cirku i ri Kombëtar mund të vendoset në një prej lagjeve të reja të Tiranës që po ndërtohen për të strehuar banorët që humbën banesat nga tërmeti.

Margariti theksoi se ende nuk ka një projekt specifik dhe ende nuk mund të flitet për kohën e ndërtimit të cirkut apo edhe koston.

“Ne jemi në bisedime me Bashkinë e Tiranës për lagje të reja të cilat po rindërtohen post tërmetit, për të alokuar në një prej këtyre dhe këtë hapësirë (cirkun) të munguar”, tha ministrja.

- Advertisement -

Margariti foli për krijimin e një ‘polit të ri kulturor’ që përfshin dhe ndërtimin e Bibliotekës së re Kombëtare dhe Qendrën Kulturore Kombëtare për Fëmijë.

Ministrja tha gjatë intervistës në emisionin “Sot” në Euronews Albania se ka në një mungesë të theksuar hapësirash për kulturën.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

TË FUNDIT

Drafti i propozuar nga Rama, Bundestagu konfirmon për Euronews marrjen e dokumentit

Kryeministri Edi Rama, njoftoi ditën e djeshme përmes një konference për shtyp, se i ka dorëzuar kancelarit gjerman Olaf Scholz dhe kryeministrit francez Emanuel...

EMRI| Grabitet banesa e gjyqtares së Durrësit

Shtëpia e një gjyqtareje në Durrës është grabitur. Shpëtime Pitaku është gjyqtarja e grabitur e cila ka shkuar këtë të premte në polici ku...

Pacientja: Botoks-i më ka lehtësuar dhimbjen e migrenës, kam bërë dhe tek sqetullat

Një nga pacientet që ka aplikuar botoks-in foli për mikrofonin e Euroneës Albania, ku tregoi dhe ndërhyrjet. Ajo u shpreh se aplikimi i botoks-it i...

“Lash Karaibet dhe Portugalinë për Vlorën”, italiania tregon pse qëndroi në Shqipëri

Tereza Guzzardi është një sipërmarrëse italiane e cila ka zgjedhur të jetojë në Shqipëri. Në një intervistë për “Good Morning Albanians” ajo ka treguar se...

Dobësim dhe solar, trajtimet që po bëhen këtë verë

Stina e verës është periudha kur të gjithë duam që të dukemi sa më mirë sidomos në pamjen e jashtme. Qendra estetike janë të tejmbushura...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×