Daçiç: Uashingtoni dhe Brukseli i dinë vijat e kuqe të Serbisë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri serb i Punëve të Jashtme, Ivica Daçiç deklaroi se Uashingtoni dhe Brukseli e dinë se cilat janë vijat e kuqe të Serbisë.

Daçiç u shpreh se formimi i Asociacionit në Kosovë, është parakusht i të gjitha parakushteve, shkruan Euronews Serbia.

Daçiç, i cili ishte në Uashington, ku u takua me zyrtarë amerikanë në Departamentin e Shtetit dhe në Kongres, në një intervistë për Zërin e Amerikës theksoi dy vija të kuqe të Beogradit, çështjen e njohjes së Kosovës dhe formimi i Asociacionit.

- Advertisement -

“Është diçka që ne me të vërtetë nuk kemi nevojë ta diskutojmë apo negociojmë përsëri, sepse është diçka për të cilën ndoshta jemi pajtuar kur e nënshkruam atë marrëveshje 10 vjet më parë”, tha kryediplomati serb.

Sipas Daçiçit, ndoshta mesazhi më i rëndësishëm në Uashington është se performanca dhe pozicioni i presidentit Vuçiç, por edhe i Serbisë, konsiderohet konstruktiv dhe i përgjegjshëm dhe shpesh krahasohet me Prishtinën dhe kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, për të cilët ka vlerësime të kundërta.

“Këtu kam dëgjuar se shprehen pozitivisht për Serbinë dhe vetë thonë se qëndrimi i QUINT-it, përfshirë edhe SHBA-në, ka ndryshuar shumë në raport me këtë pozicionim të Serbisë, gjë që tregon se ishte një vendim i drejtë”, nënvizoi ai.

Duke folur për Asociacionit, Daçiç përsëriti se ajo është pjesë e procesit të Marrëveshjes së Brukselit, diçka për të cilën është rënë dakord.

LEXONI GJITHASHTU

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

TË FUNDIT

Pse SHBA e sulmoi ashpër Albin Kurtin? Ish-këshilltari i Xhinxhiç rendit arsyet

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se plani gjerman ofruar Kosovës...

Dronët rusë vrasin tre civilë në Odesa

Tre civilë u vranë gjatë një sulmi rus me dronë në qytetin Odesa të Detit të Zi në orët e para të së shtunës...

Analisti serb Vejvoda sqaron: Vuçiç ka shumë probleme brenda vendit, por Kosova…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se protestat që po mbahen...

Analisti i njohur serb Ivan Vejvoda: Ja zgjidhja e krizës Kosovë-Serbi…

Ivan Vejvoda, këshilltar i ish-kryeministrit të Serbisë Xhinxhiç tha në një intervistë për emisionin Balkan Talks në Euronews Albania se ka ardhur momenti që...

Zgjedhjet në Malin e Zi, sondazhet favorizojnë partinë e presidentit Milatoviç

Ditën e djeshme u mbyll fushata elektorale për zgjedhjet parlamentare të së dielës në Malin e Zi dhe sot vendi ndodhet zyrtarisht në heshtje...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×