Asociacion serb në Kosovë? Gashi: Të trajtohen njësoj edhe shqiptarët në Preshevë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati Tomë Gashi thotë se duhet të ketë njëtrajtshmëri, teksa ka komentuar formimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Kosovë.

Në një intervistë për Euronews Albania, Gashi u shpreh se nëse serbët kërkojnë Asociacion në Kosovë, e njëjta gjë duhet bërë edhe për shqiptarët që jetojnë në Serbi.

“Më kryesorja është që duhet të ketë njëtrajtshmëri, nëse diçka kërkohet nga Kosova, që të bëhej lidhur me këto asociacione, do duhej që të ishte trajtimi i njëjtë edhe i shqiptarëve në pjesën e Serbisë, ku jetojnë në Medvegjë, Bujanoc dhe vende të tjera.

- Advertisement -

Nuk mund të lejojmë që serbët të kenë diçka të tillë në Kosovë dhe mos të kenë shqiptarët që janë përafërisisht në numër të njëjtë, por edhe pak më shumë në pjesën e Serbisë. Mendoj që pikënisja është që të flitet për gjëra të tilla”, theksoi ai.

LEXONI GJITHASHTU

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

Më shumë se gjysma e popullsisë së Karabakut largohet për në Armeni

Më shumë se 65 mijë armenë kanë ikur prej Nagorno-Karabakut për në Armeni, ka thënë të enjten Jerevani, teksa vazhdon eksodi në këtë rajon...

TË FUNDIT

Emrat| Presidenti Begaj dekreton lirimet dhe emërimet e ambasadorëve

Presidenti i Republikës, Bajram Begaj me propozim të Kryeministrit, ka dekretuar lirimet e 3 ambasadorëve dhe emërimet e 5 të tjerëve. Emrat e ambasadorëve të...

Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me...

Më shumë se gjysma e popullsisë së Karabakut largohet për në Armeni

Më shumë se 65 mijë armenë kanë ikur prej Nagorno-Karabakut për në Armeni, ka thënë të enjten Jerevani, teksa vazhdon eksodi në këtë rajon...

Kryesia e Partisë Demokratike përjashton 11 deputetë (Emrat)

Partia Demokratike ka njoftuar Kryesinë e Kuvendit në lidhje me listën përbërëse të deputetëve të saj. Në listën e përditësuar vihet re mungesa e 11...

Kurti: Nëse Serbia kalon pandëshkuar, do ta përsërisë krimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti i ka bërë thirrje Kuvendit të Kosovës për sanksionim dhe ndëshkim të Serbisë nga faktori ndërkombëtar për sulmin ndaj...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×