Delegacionet e Kosovës dhe RMV-së që pritet të mbërrijnë në samitin në Tiranë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka konfirmuar praninë e saj në samitin BE-Ballkani Perëndimor që do të mbahet në Tiranë më 6 dhjetor.

Por një gjë e tillë ende nuk mund të thuhet për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti.

Gazetari i Euronews Albania, Kosovë Gjoci raporton se mbetet për t’u parë nëse Kurti do të marrë një vendim.

- Advertisement -

“Jo, për aq sa dimë deri tani vetëm njoftimi i Presidencës, që zonja Vjosa Osmani do ta përfaqësojë Kosovën në samit. Ende nuk është bërë e ditur ende nëse aty do të jetë edhe kryeministri Kurti ose dikush nga ministrat. Megjithatë, sigurisht që zonja Osmani nuk do të jetë e vetme, me siguri që do të ketë edhe shoqërues, por kjo mbetet për t’u parë. Sot mund të kemi ndonjë vendim të ri që aty të jetë edhe kryeministri”, theksoi Gjoci.

Ndërsa, nga Maqedonia e Veriut, pritet të mbërrijë një delegacion i vogël.

Gazetarja Ferikan Iljazi deklaroi nga Shkupi se delegacioni do të udhëhiqet nga kryeministri i vendit, Dimitar Kovaçevski.

I pranishëm do të jetë edhe ministri i Jashtëm, Bujar Osmani.

“Nga ajo që di deri më tani, delegacioni i Maqedonisë së Veriut që do të udhëtojë për në Tiranë do të jetë i vogël. Ndoshta, më vonë mund të ketë ndryshime të vogla, por besoj se persoat kryesrorë të cilët do të marrin pjesë në samitin në Tiranë, do jenë kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili e udhëheq delegacionin, i shoqëruar nga ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, zv.kryeministri për Çështje Evropiane, Bojan Mariqiq, këshilltari për Marrëdhënie Ndërkombëtare, Edmond Ademi”, nënvizoi Iljazi.

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×