Delegacioni i Vatikanit në Shqipëri, vizitë në Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Delegacioni i Atit të shenjtë Papa Françesku i kryesuar nga Kardinali i Firences Xhuzepe Betori shoqëruar nga kardinali ynë Ernest Troshan Simoni, vizituan Muzeun e Dëshmisë dhe Kujtesës, ose ish-burgun e Shkodrës, ku edhe Kardinal Troshani ka kaluar disa kohë në hetuesi.

Kardinal Betori u njoh nga afër me burgun dhe historinë e tij, metodat e hetuesisë dhe vuajtjet që disa nga martirët e kishës katolike në Shqipëri kanë kaluar nëpër qelitë e këtij burgu që tashmë është kthyer në muze.

“Më duhet të them se në Shqipëri e gjitha kjo është një përmbledhje shkencore e gjithë asaj te kaluare që ka mbijetuar në zemrat e njerëzve.

- Advertisement -

Ne duhet të nderojmë me përvujtni dhe përulje gjithë martirët ata që kanë vdekur dhe ata që janë gjallë si Kardinalin tonë të dashur Ernest Troshani, sepse na kanë dhënë edhe ne një arsye që të jemi besnik Krishtit dhe Ungjillit të Tij”,- tha kardinal Giuseppe Betori, arqipeshkevi i Firences

Ndërsa Kardinali Shqiptar Ernest Troshani u shpreh se vuajtjet duhet të mbështeten në besimin në Zot.

Në këtë vizite Kardinal Giuseppe Betori u prit nga Arqipeshkvi i Shkodrës Imzot Angelo Massafra, ndërsa shoqërohej edhe nga Nunci Apostolik në Tiranë Imzot Luigi Bonazzi.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

TË FUNDIT

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...

Kush është baroni i drogës, dalin fotot si ka ndryshuar Gëzim Çela

Gëzim Çela, i cili njihet si baroni i Fushë-Kuqes, është arrestuar në Kosovë. Lajmi konfirmohet nga burime zyrtare të policisë së shtetit. Çela akuzohet për...

“Do t’u presim dy gishtat”-Budina: Kërcënimi që na bënë në protestat e dhjetorit ’90

Rezgjizori Edmond Budina është shprehur se Ramiz Alia i ka kërcënuar iniciatorët për pluralizëm politik e demokraci në atë kohë, dukë thënë se “do...

Shfaqja “7 minuta”, drama që bëri bashkë 11 aktore të jashtëzakonshme

Njëmbëdhjetë gra në mëshirën e frikës së humbjes së punës, detyrohen të bëjnë një përpjekje heroike arsyetimi për të mos iu nënshtruar ligjit të...

“S’kishe ç’të haje”, rrëfimi i Mulaj: Katastrofa që çoi në lëvizjen studentore

Vladimir Mulaj, avokat dhe ish-student i Dhjetorit të vitit 90’ tregoi në një intervistë për Euronews Albania më shumë rreth katastrofës që çoi në...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×