Anastasi: Dështimi i reformës në drejtësi nuk lidhet me hartën e re gjyqësore

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Vendimi i fundit i KLGJ-së për hartën e re gjyqësore cenon interesin e qytetarëve.

Kështu u shpreh në Now me Erla Mëhillin Aurela Anastasi, anëtare e Komitetit Drejtues të Dhomës Kombëtare të Avokatisë.

“Krijohen vështirësi për qytetarët dhe avokatët të cilëve u largohen gjykatat dhe e kanë më të vështirë të kryejnë përfaqësimin. Lidhet edhe me rritjen e shpenzimeve që kanë qytetarët dhe avokatët, që kjo do të ndikojë edhe te shpenzimet e qytetarëve”, u shpreh ajo.

- Advertisement -

Anastasi shtoi se do të rëndohen edhe vonesat në proceset gjyqësore, pasi avokati i një rrethi duhet të shkojë në një rreth tjetër.

Anastasi tha më tej se “dështimi i reformës ne drejtësi dhe harta e re gjyqësore, nuk kanë lidhje me njëra tjetrën. Krijimi i stoqeve ka qene qe para reformës në drejtësi”.

Ajo tha se sipas saj, KLGJ nuk e ka bazuar këtë në largimin e gjyqtarëve nga vetingu.

Anastasi tha se grupi i interesit i avokatëve është i fortë dhe i lidhur me interesat e qytetarëve dhe kërkesa që kanë parashtruar lidhet me të drejtat e qytetarëve si të drejta kushtetuese.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

TË FUNDIT

Samiti i Berlinit/Rekomandimet e shoqërisë civile për zbatimin e Agjendës së Gjelbër

Për klimën dhe ndikimin e saj në jetën e secilit prej nesh flitet shumë, e gjithmonë e më shumë do flitet në vitet në...

Të blini një pronë apo të prisni për ulje çmimesh? Këshillon agjenti

Agjenti imobiliar, Aleks Gjergji tha në një intervistë për “Now me Erla Mëhillin” se pavarësisht numrit të lartë të ndërtimeve, çmimet nuk do të...

“1 mijë euro taksë për mullarët dhe kasollet’, Kreshnik Spahiu sulmon Ramën

Juristi Kreshnik Spahiu tha në emisionin Now në Euronews Albania se ligji për çmimin e referencës është antiligjor dhe disproporcional. Sipas tij, në asnjë vend...

Kërcënime me jetë, reagon komuniteti i prokurorëve: Nuk lëkundemi

Komuniteti i prokurorëve të Shqipërisë ka reaguar sa i takon kërcënimit me jetë që i është bërë tre kolegëve të tyre. Ata kanë shprehur solidaritetin...

10 vjet nga tragjedia ne Lampedusa, 368 emigrantë humbën jetën

Në Lampedusa u përkujtua 10-vjetori i fundosjes së një anije emigrantësh që mori 368 jetë njerëzish. Qindra u mblodhën në ishullin italian, për nder...


 
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×