Dhuna te fëmijët, Vata: Ka familje të papërgjegjshme, institucionet të reagojnë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryetari i Urdhrit të Punonjësve Socialë, Mirgit Vata, analizoi në studion e emisionit Review në Euronws Albania rastin e dhunës së adoleshentëve në shkolla, duke marrë shkas nga rasti i videos ku disa vajza nga shkolla 9-vjeçare Kongresi i Manastirit, rriheshin brutalisht në Tiranë.

Vata tha se në rastet kur prindërit janë të papërgjegjshëm, atëherë për rastet problematike duhet të ndërhyjnë institutionet përgjegjëse.

“Nëse t’i nuk e menaxhon dot më si shkollë rastin, thërrit punonjësin për mbrojtjen e fëmijëve dhe ai të thërasë grupin teknik ndërsektorial me të gjithë aktorët, polici, prokurori shëndetësi dhe punonjësit psikosocial. Ti i ofron një shërbim multidiplisinare për të cilat mund të ketë nevojë fëmija ose familja.

- Advertisement -

Secili prej aktorëve ofron shërbime. Mund të ketë dhe familja nevojë për shërbime multidisiplinare.

Ka prindër që nuk janë shumë të përgjegjshëm me mënyrën si duhet të sillen me fëmijët dhe për këtë punë kemi institucionet për të përkujdesur për fëmijët kur prindërit janë të papërgjegjshëm.

Kur ne kemi familje të cilat janë të papërgjegjshme atëherë institucionet duhet të reagojnë. Në këtë rast i ofron shërbim dhe fëmijës”, tha Vata.

 

LEXONI GJITHASHTU


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

TË FUNDIT

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...

Bido sqaron pse Greqia e ka të pamundur të vendosë veto: Autogol, nuk ka aleatë

Ardit Bido, drejtor i Arkivave të Shqipërisë është shprehur se nuk e beson që Greqia do të vendosë veto ndaj vendit tonë, pasi për...

Veto e Greqisë, gazetari: Të dyja palët janë futur në llogore, Athina bëri presion

Gazetari Artur Bibe, në një intervistë për emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton që Greqia ka thënë që do i...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×