English

Dialogu Kosovë-Serbi, Lajçak tur takimesh në Itali, Gjermani e Francë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Miroslav Lajçak i dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, ka intensifikuar takimet me faktorin ndërkombetar në kuadër të hapave të ardhshëm për dialogun Kosovë-Serbi. Lajçak në një reagim në facebook nuk ka permendur refuzimin që i ka bërë një takimi të mundshëm Besnik Bislimi, por ka renditur personat qe ka takuar mes të cilëve dhe Dora Bakojanis e cila është reportere e Kosovës për anëtarësimin e saj në Këshillin e Europës.

- Advertisement -

“Udhëtova këtu sot për një sërë takimesh me partnerët tanë italianë. Diskutuam për zhvillimet e fundit në Dialogun për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, çështjet më të gjera rajonale dhe hapat e ardhshëm në muajt e ardhshëm. Sot, u takova me Fabrizio Saggio, Këshilltarin Diplomatik të Italisë, Zëvendës Sekretarin e Përgjithshëm në  Ministrinë e Punëve të Jashtme Carlo Lo Cascio dhe drejtorin e Adriatikut dhe Ballkanit Andrea Cascone. Unë jam mirënjohës për mbështetjen e vazhdueshme të Italisë dhe koordinimin e ngushtë në përpjekjet tona të përbashkëta. Nga Roma, nesër do të nisem për në Maltë për një seri tjetër konsultimesh të rëndësishme”, ka thënë Lajçak përmes një postimi në Facebook.

Lajcak theksoi nevojën urgjente për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke shtuar se “ky normalizim është thelbësor për stabilitetin e rajonit, zhvillimin ekonomik dhe përparimin drejt Bashkimit Evropian”.

“Në fillim të kësaj jave, ndërsa isha ende në Bruksel, mirëprita Dora Bakoyannis, Raportuese për Komisionin e Çështjeve Politike të PACE, në selinë tonë. Kemi shkëmbyer përditësime në dosjet tona përkatëse. E informova për dialogun Beograd-Prishtinë dhe ajo më informoi për punën e saj në muajt e fundit”, tha Lajcak.

“Pjesa më intensive e javës së kaluar ishte padyshim Konferenca vjetore e Sigurisë në Mynih të fundjavës së kaluar. Kam marrë pjesë në ngjarje të shumta të fokusuara në Ballkanin Perëndimor, duke përfshirë një panel diskutimi publik për të ardhmen e Ballkanit Perëndimor, ku theksova nevojën urgjente për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Ky normalizim është thelbësor për stabilitetin e rajonit, zhvillimin ekonomik dhe përparimin drejt Bashkimit Evropian”.

“Përtej sesioneve zyrtare, Konferenca e Sigurisë së Mynihut ofroi gjithashtu një platformë të vlefshme për t’u lidhur me partnerë, kolegë dhe miq nga e gjithë bota. Këto ndërveprime janë thelbësore për të ndjerë pulsin mbi zhvillimet më të fundit në rajone të ndryshme të botës dhe për të formuar opinione për çështje komplekse globale”, shtoi Lajçak.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×