“Do krijohej kordon për futjen e trupave”- Kurti: Plani i serbëve sipas dokumenteve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka reaguar sërish në lidhje me me sulmin terrorist të ndërmarrë nga grupet e armatosura serbe në verin të Kosovës, më 24 shtator.

Përmes një postimi në platformën “X”, Kurti ka shkruar se në bazë të dokumenteve të konfiskuara e të konfirmuara nga Policia e Kosovës, plani i agresorëve ishte aneksimi i veriut të Kosovës.

Sipas shefit të qeverisë në Prishtinë, terroristët do të krijonin një kordon sigurie për të mundësuar furnizimin me trupa dhe armë nga Serbia.

- Advertisement -

“Në bazë të dokumentacionit të konfiskuar nga Policia e Kosovës, konfirmohet se sulmi terrorist ishte pjesë e një plani më të madh për të aneksuar veriun e Kosovës, nëpërmjet një sulmi të koordinuar në 37 pozicione të dallueshme. Do të pasonte krijimi i një korridori për në Serbi, për të mundësuar furnizimin me armë dhe me trupa”, ka shkruar kryeministri Albin Kurti.

Kujtojmë se plani i organizuar për destabilizimin e Kosovës, u zbulua më datë 24 shtator, ku pas një përplasjeje të armatosur mes policisë së Kosovës dhe terroristëve humbi jetën efektivi Afrim Bunjaku.

Më pas grupi i armatosur u tërhoq në manastirin e Basnjkës, ku pas një përplasje me policinë e Kosovës ndërruan jetë të paktën 3 prej tyre.

Policia e Kosovës ka vazhduar me operacionet e saja ku ka konfiskuar arsenal armësh në zonën ku ndodhi sulmi, duke përfshirë këtu: granatahedhës, antiplumb, karikator me fishekë, kapela ushtarake, dorëza, pushkë gjuetie, snjaper, radiolidhje.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

TË FUNDIT

“Në Kosovë paguhesh më mirë në ndërtim sesa unë si gazetar”-Kafexhiu: Por pse ikin

Gazetari Muharrem Kafexhiu tha për “Good Morning Albanians” se në Kosovë, më shumë paguhesh si punëtor ndërtimi se sa si gazetar. Megjithatë ai thase pavarësisht...

Tërmeti me magnitudë 5.8 ballë godet Meksikën

Një tërmet me magnitudë 5.8 ballë të shkallës Rihter ka goditur qendrën e Meksikës këtë të enjte. Sipas Institutit sizmologjik si pasojë e tërmet u...

Studimi: 150 mijë qytetarë mund të largohen nga Kosova në 2024

Kryetari i Aleancës Kosovare të Bizneseve (AKB) Agim Shahini, pak ditë më parë tha se në bazë të një hulumtimi nga Instituti “Riinvest” pritet...

Shefi i OKB-së paralajmëron për “katastrofë humanitare” në Gazë

Edhe të enjten, Izraeli vijoi sulmet ndaj militantëve të Hamasit në qytetet më të mëdha të Rripit të Gazës, duke shkaktuar vdekjen e 350...

Ligjvënësve amerikanë po u mbaron koha për të miratuar ndihmat për Ukrainën

Ndërsa kanë mbetur vetëm katër ditë pune para nisjes së pushimeve, Kongresi amerikan nuk është ende afër miratimit të kërkesës së Shtëpisë së Bardhë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×