Dodit vizitë në Moskë në tetor: Putin është miku im më mirë, jam krenar që…

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kreu i serbëve të Bosnje Hercegovinës, Millorad Dodik ka deklaruar se në muajin tetor do të udhëtojë drejt Rusisë për të zhvilluar takime me presidentin e Rusisë, Aleksandër Putin dhe zyrtarë të tjerë të lartë rusë.

Në një intervistë për median boshnjake, Dodik tha se Presidenti Rus është miku i tij më i mirë dhe se ai ishte krenar që do të kishte mundësi të fliste direkt me atë në Moskë gjatë muajit tetor.

Kreu i serbëve të Bosnjës është sanksionuar nga SHBA dhe Britania e Madhe si person non grata, për shkak të nxitjes së trazirave dhe minimit të institucioneve të shtetit të Bosnje-Hercegovinës. Ai akuzohet për korrupsion dhe për përkrahje të politikave ruse. Dodik ka bërë thirrje për ndarjen e Bosnjes, por edhe për ndërhyrjen e Serbisë në Kosovë.

- Advertisement -

Shba ka kërkuar që dhe Bashkimi Europian të marrë masa ndaj tij duke e cilësuar si një rrezik për rajonin për shkak të ndikimeve ruse në axhendën e tij. Por disa vende anëtare të Unionit nuk kanë lejuar që BE të ketë një qëndrim të përbashkët për sanksionimin e tij.

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

TË FUNDIT

Ndeshja e prapambetur në Superligë, Partizani ndalet nga Teuta në “Niko Dovana”

Ndeshja e prapambetur e Superligës shqiptare mes kampionëve në fuqi dhe Teutës është luajtur të enjten, ndërsa është mbyllur në barazim 1-1. Një pjesë e...

Varret e panjohura në Serbi, qindra emigrantë kanë humbur jetën në kufrin me Bosnjën

Numri më i madh i emigrantëve në rrugën ballkanike humb jetën në lumenj. Drina, mes Serbisë dhe Bosnje-Hercegovinës, është e shpejtë dhe vdekjeprurëse. Këtu...

8 Dhjetori i vakët për demokratët, dy grupet e PD festojnë veçmas Ditën e Rinisë

8 Dhjetori 1990 është një nga datat me të rëndësishme për demokracinë shqiptare dhe veçanërisht për të djathtën shqiptare, pasi nga ky moment do...

MAESTRO| Biografia mjeshtërore e Bradley Cooper për Leonard Bernstein

Maestro është një histori dashurie e patrembur që tregon marrëdhënien e përjetshme midis Leonard Bernstein dhe Felicia Montealegre Cohn Bernstein. Një letër dashurie për...

Rama: Pa PS, nuk kishte anglo-amerikan që bënte reformë drejtësie në Shqipëri

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×