English

“Dy italianë në Lindjen e Largët”, “Marubi” sjell imazhet e papublikuara

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Muzeu kombëtar i fotografisë “Marubi” përmes ekspozitës së saj më të re të titulluar “Dy Italianë në Lindjen e Largët” po vijon me ritme të larta të frekuentueshmërisë nga turistët, ndonëse ende nuk ka nisur zyrtarisht sezoni turistik.

- Advertisement -

Por çfarë e bën të veçantë këtë ekspozitë ?

Drejtuesi i muzeut të fotografisë, Luçian Bedeni tregon më shumë detaje.

“E veçanta e kësaj ekspozite është që për herë të parë publikohen disa imazhe të pa shfaqura më parë  për publikun Evropian që i përkasin albumit Japan pikërisht të udhëtimit të Felice Beatos në ekspeditë drejt Japonisë dhe përballjes me realitetin e ri atje , të cilat dëshmojnë jetën e marketeve atje të kohës”, thotë kreu i muzeut.

Shifrat janë shumë optimiste për “Marubët“ në Shkodër ku në muajt e parë të 2024 ka një rritje me 35% të frekuentueshmërisë, krahasuar me një vit më parë.

“Muzeu “Marubi” ka filluar një sezon dhe për dy muajt e parë dhe fillimi këtij muaji janë shumë shpresdhënës për një vit tjetër të suksesshëm. Vetëm dy muajt e parë janë diku 35% më shumë krahasuat me fillimin e vitit të kaluar”, shprehet ai.

Nisja e sezonit pritet të ketë shumë surpriza në muzeun kombëtarë të fotografisë “Marubi” prandaj shënoje në pikat tuaja kryesore gjatë vizitës tuaj verore në Shkodër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?